Ankara Üniversitesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Cenk Yiğiter, yönetmelik değişikliğiyle işleminin yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Ankara 18’inci İdare Mahkemesi’ne başvuran Yiğiter, rektörlüğün çıkardığı yönetmeliğin hiçbir yasal dayanağı olmadığını, anayasada düzenlenen eğitim ve öğrenim hakkına aykırı olduğunu savundu.
 
Yönetmeliğin ‘Ankara Üniversitesi’ndeki kamu görevinden çıkarılmış akademik ve idari personelin, Ankara Üniversitesi dışındaki başka bir üniversite veya yükseköğretim kurumunda ön lisans ve lisans eğitimi görebilmelerine engel olmadığı’belirtilen dilekçede şöyle dendi: “Nitekim davacı da 19.9.2017 tarihinde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programı’na kayıt olmuştur. Görüldüğü üzere, davacının da eğitim-öğretim hakkının özüne dokunulmamış, sadece kamu görevinden çıkarıldığı üniversiteye kayıt olması, anayasa ve kanunlarla amaçlanan üstün kamusal menfaatler göz önünde tutularak önlenmiştir. Davacı, Ankara Üniversitesi’ni ve rektörünü hedef alan birçok paylaşımda bulunarak, kamu görevinden çıkarıldıktan sonraki yol haritasının ne olduğunu açıkça ifade etmiştir. Ekte örneğini sunduğumuz, burada ise birkaç tanesini yazacağımız tweet’leri ile davacının Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu’na neden gelmek istediği anlaşılmaktadır.”
Mahkeme, akademisyenin talebini reddetti.

Yönetmelik değişmişti
 
Ankara Üniversitesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Cenk Yiğiter, 686 sayılı KHK’yla ihraç edilmişti.
Bu yılki lisans yerleştirme sınavına (LYS) giren Yiğiter, Ankara Üniversitesi’nin iletişim fakültesi radyo, TV, sinema bölümünü kazanmıştı.
Ancak sonuçların açıklandığı gün okul yönetmeliğinde değişikliğe gidilmişti.

Resmi Gazete’nin 8 Ağustos sayısında yayınlanan, Ankara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’ne eklenen Madde 5, 7’inci bölümde şöyle denmişti: “Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası almamış veya herhangi bir nedenle kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir.”