Almanya merkezli yayın yapan YOL TV’nin Türksat yayını geçtiğimiz yıl ‘cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası’ iddiasıyla RTÜK tarafından durdurulmuştu. Dava ise bir yıl sonra görülüdü.

Davaya HDP’li ve CHP’li vekillerin yanı sıra Alevi örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Davanın ardından bir basın açıklaması gerçekleştiren örgütler bu davanın siyasi bir dava olduğunu belirterek YOL TV’nin yanını tekrar başlayana kadar mücadeleye devam edeceklerini dile getirdiler.

Basın açıklamasını okuyan Alevi Bektaşi Federasyonu(ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız şu ifadeleri kullandı:

“AKP iktidarı tek adam rejimine doğru giderken yasalarla yapamadıklarını OHAL bahanesiyle bir bir hayata geçirmekte. Kendisine muhalif olan tüm kesimleri susturmak için de meslek onurundan ödün vermeyen gazetecileri tutuklamakta, yayın organlarına yasaklar koymakta ve televizyonları kapatmaktadır. Bu faşizan uygulamalardan Alevi toplumunun sesi olan YOL TV’miz de nasibini almıştır. Başından beri söylediğimiz gibi OHAL bahanesiyle hayata geçirilen tüm uygulamalar hukuki kaygılarla değil tamamen ideolojik ve mezhepçi kaygılarla yapılmıştır. YOL TV’nin kapatılması ise Alevilere yönelik geçmişten gelen katliamcı, mezhepçi devlet aklının ürünüdür. Biz bu akla hiçbir zaman teslim olmadık olmayacağız. Özellikle son 15 yıldır AKP iktidarında yoğun bir şekilde asimilasyon politikalarıyla karşı karşıya olan biz Alevilerin sorunlarının kamusal alanda konuşulması haklı taleplerinin dile getirilmesi birilerini çok rahatsız ediyor. Tek tip insan modeli yaratma isteyen iktidarın elbette ki farklı seslere tahammül etmediğini biliyoruz.”

Sözlerinin sonunda bu davanın siyasi bir dava olduğunu belirten Yıldız bu davanın peşini bırakmayacaklarını ifade etti.