BM Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin kararının hukuken geçersiz sayılması için tasarı hazırlanmış ama bu tasarı daimi üye ABD’den veto gelince kabul edilememişti.
 
Benzer yöndeki tasarı bugün BM Genel Kurulu’nda oylanıyor. ABD Başkanı Donald Trump oylama öncesi, “Hem bizden para alıyorlar,  hem de aleyhe oy kullanıyorlar. İyi izliyoruz, kaydedeceğiz” demişti.
 
Genel kurulda bugün ABD’nin kararını geri çekmesi yönündeki tasarı oylandı. Oylamada 128 ülke tasarıyı kabul etti, dokuz ülke reddetti, 35 ülke çekimser kaldı. Oylamaya 172 ülke katıldı. Kararın bir bağlayıcılığı yok. 
 
Filistin: Oylama Filistin için zafer

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Sözcüsü, "Oylama Filistin için zafer" dedi.
 
Netanyahu: Kararı tanımıyoruz
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "BM'nin kararını tanımıyoruz, Trump'a teşekkür ederiz" dedi.
 
Türkiye: Karardan memnunuz 
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise karara ilişkin, "Filistin, Kudüs, adalet ve vicdan adına karar hayırlı olsun. " ifadelerini kullanırken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Karardan çok memnunuz" dedi. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, BM'nin bu kararı Filistinlilerin, Kudüs halkının yalnız olmadığını göstermiştir" diye konuştu.
 
Hangi ülkeler çekimser oy kullandı?
 
Çekimser oy kullanan ülkeler arasında ise Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan, Bosna-Hersek, Haiti, Jamaika, Kiribati, Kamerun, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Benin, Vanuatu, Trinidad Tobago, Malavi, Tualu, Solomon Adaları, Ruvanda, Paraguay, Kiribati, Lesotho, Litvanya, Bhutan, Benin, Avustralya ve Antigua ve Barbuda ülkeleri yer aldı. 
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Kudüs konusunda BM Genel Kurulu'na sunulan karar tasarısının ezici bir çoğunlukla kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Trump yönetiminin, BM Genel Kurulu tarafından gayrı hukukiliği en sarih şekilde ortaya konulan bu talihsiz kararından bir an evvel dönmesini bekliyoruz" mesajını paylaştı.