CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2018 asgari ücreti bin 603 lira olarak açıklanmasına ilişkin konuştu. Daha önceki konuşmalarında, "Asgari ücret en az 2 bin lira olmalıdır" diyen Kılıçdaroğlu, "Biz asgari ücretliye net 2 bin lira vereceğiz. Biz rantçıya değil, üreticiye destek olacağız. Madem yüzde 11 büyüme var asgari ücrette bu rakam nedir?" diyerek tepki gösterdi.
 
 
17-25 Aralık ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında  "Anayasal düzeni değiştirme ve hükümeti ortadan kaldırma" suçlamasıyla tutuklunan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın durumuna da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Osman Kavala'nın ne günahı var, neden hapiste?" diye sordu.
 
Partisinin Adana il kongresinde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:
 

"Biz asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiğini söyledik bütçeyi de düşünerek ama asgari ücret bin 603 lira oldu. Dolmuşa binerken para vereceksin, çocuğu okula gönderirken harçlık verecek. Bu Ankara'da oturanlarda vicdan yok. Asgari ücretliye gelince parayı bulamıyorsun. Biz asgari ücretliye net 2 bin lira vereceğiz. Biz rantçıya değil, üreticiye destek olacağız. Madem yüzde 11 büyüme var asgari ücrette bu rakam nedir? Bu ülkenin esnafı, sanayicisi, çiftçisi, işçisi demeli ki ben çay içerken vergi veriyorum, dolmuşa binerken vergi veriyorum siz bir avuç adama para verin diye mi vergi veriyorum demesi lazım. Özellikle muhafazakar kardeşlerime seslenmek istiyorum. En yüksek faizi senin ödediğin vergilerle karşılayan hükümete 'dur' demenin vakti gelmiştir." 

(Fotoğraf: T24)