Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, AKP İzmir Milletvekili ve Meclis Milli Savunma Komisyonu Üyesi Hüseyin Kocabıyık, 10 Ekim 2016'da Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a hakaret ederek, hedef göstermişti. Kocabıyık, sosyal medya hesabından, 'Demirtaş iti yargı kararına rağmen serbestçe geziyor. Onlarca şehit veriyoruz. Bu vatan haininin peşine düşecek bir savcısı yok mu ülkenin' paylaşımında bulundu. Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, paylaşımında sarf ettiği 'it' ve 'vatan haini' sözleriyle müvekkili Demirtaş'ın kişilik haklarına saldırdığı ve ağır hakarette bulunduğu gerekçesiyle AKP'li Kocabıyık aleyhine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 20 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

'İt' sözüne 4 bin lira ceza

Davayı kabul eden mahkeme, Demirtaş'a karşı sarf ettiği 'it' sözü nedeniyle Kocabıyık'ı 4 bin TL manevi tazminata mahkum etti. Mahkemenin açıklanan gerekçeli kararında, Kocabıyık’ın sözlerinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olup olmadığı, Demirtaş'ın kişilik haklarının saldırıya uğrayıp uğramadığı ve saldırıya uğramışsa bunun manevi tazminatı gerektirip gerektirmediği konusunda uyuşmazlık bulunduğunu belirtildi.

'Vatan haini' kelimesi eleştiri sınırları içindeymiş

Kocabıyık'ın kullandığı 'vatan haini' sözünün değerlendirildiği kararda, siyasetçilerin toplumun diğer kesimlerine göre daha fazla hoşgörülü olması gerektiğine işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi: "Davacı ve davalının siyasetçi kimliğinin bulunduğu, siyasetçilerin birbirlerine karşı ağır eleştiri ve ithamlarının siyasetin doğası gereği olağan olduğu, 'vatan haini' kelimesinin ağır da olsa siyasiler bakımından eleştiri sınırları içinde kaldığı, sosyal medya hesabından yapılan açıklamaların toplumu ilgilendiren konulara ilişkin bulunması nedeni ile kamusal ilginin de bulunduğu, söz konusu eleştiri sert olsa dahi, davacının siyasi kişiliği nedeniyle hakkında yapılan bu sert eleştiri ve ifadeye katlanması gerektiği, neticede 'vatan haini' kelimesinin davacının kişilik haklarına yönelik bir saldırı olmayıp, ağır eleştiri kapsamında kaldığı, bu ifade nedeniyle davacının manevi bir zararı doğmadığı vicdani kanaatine varıldığından, bu ifade nedeniyle manevî tazminat talebinin tümden reddine karar verilmiştir."

'Demirtaş'ın kişilik haklarına saldırı yapıldı'

Kocabıyık'ın Demirtaş'a yönelik sarf ettiği 'it' kelimesinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olmadığına işaret edilen kararda, "Bu sözlerin davacının siyasi kişiliğini, siyasi görüşünü ya da mensup olduğu partisinin icraatlarını eleştiri kapsamında olmadığı, bu sınırları aşarak davacının kişilik haklarına saldırı teşkil eder nitelikte olduğu ve bu sebeple de davalının manevi tazminat ile sorumlu tutulması gerektiği vicdani kanaatine varılmıştır" denildi.

(Fotoğraf: AFP)