HDP bileşenlerinin sözcülerine, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay da dahil olmak üzere pek çok yönetici ve üyelere yönelik gözaltılara, tutuklamalara, otobüslerin engellenmesine, salon yasaklarına rağmen kongre birçok ilden katılımla toplandı. 

Valiliğin kararıyla polis, alana çanta, makyaj malzemesi, şarj makinesi, çakmak, defter ve kalem dahi almadı.

Gerek Türkiye gerek uluslar arası düzeyde çok sayıda siyasi parti, demokratik kurum temsilcileri de kongrede yerini aldı.

Uluslararası dayanışma için kongreye gelen isimler şöyle: Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, Avrupa Sosyalistleri Partisi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grubu, İspanya’dan Podemos, Bask’tan Bildu ve Sortu parti temsilcileri, Yunanistan’dan Syriza, Kıbrıs’tan AKEL, Almanya’da Die-Linke (Sol Parti), İsveç Sosyal Demokrat Parti, İrlanda İşçi Partisi, Portekiz Komünist Partisi, Norveç İşçi Partisi, Danimarka Kızıl-Yeşil Parti, Lübnan Komünist Partisi, Filistin Ulusal Meclisi heyeti, Irak Parlamentosu YNK Grubu milletvekilleri

“Güçlüyüz, kararlıyız, umutluyuz” sloganıyla başlayan kongrede Pervin Buldan ile Sezai Temelli’nin eş genel başkan seçilmeleri bekleniyor. Selahattin Demirtaş ise Parti Meclisi üyeliğine aday gösterilecek.

Kongrede HDP Eş Genel Başkan adayı Pervin Buldan konuşma yaptı. Buldan’ın konuşmasından öne çıkan noktalar ise şu şekilde:

“Ey insanlığı tüketenler, savaşı yüceltenler… Bizim insanlığa ve özgürlüğe olan inancımız, tutkumuz sizin körüklediğiniz korku ve nefretten daha büyüktür. Her zaman olduğu gibi biz kazanacağız, büyük insanlık kazanacak.

Demokratik ve ilkeli siyasetten asla taviz vermemiş; mücadele azmine korkuyu, sinmeyi asla bulaştırmamış olan sayın Demirtaş’tan bu görevi teslim almak benim için onur kaynağıdır. Kendisine şahsım ve partimiz adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Her koşulda mücadelemizin hep en ön safında yer alan kararlılığıyla, çalışkanlığıyla bizlere esin kaynağı olan, kadın olarak bizleri gururlandıran sevgili Yüksekdağ’a kadın arkadaşlarım, partim ve şahsım adına teşekkürlerimi gönderiyorum.

Tekçiliği bozduğumuz için, çoğulcu, demokratik katılımcı bir ülke yönetimini savunduğumuz için bizden korkuyorlar. Korksunlar.

Seyit Rıza, “Ben hilelerinizle baş edemedim, bu bana ders olsun. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim. Bu da size dert olsun” demişti. HDP tüm baskılara rağmen diz çökmedi, çökmeyecek, bu da onlara dert olsun.

Yurtiçinde ve yurtdışında barıştan yana açık tutum alıyoruz. Barışı savunuyoruz. Çünkü geçmişten bugüne tüm zamanlarda insanlık tarihi tanık olmuştur ki savaşlar en büyük felaket en büyük yıkımdır.”

Pervin Buldan’ın ardından kürsüye çıkan Eş Genel Başkan adayı Sezai Temelli konuşmasında şu konulara değindi:

“Kongreyi zayıf göstermek için cesaretle buraya gelen siz sevgili yoldaşlarımızı defalarca GBT kontrolüne sokmuşlar. Zahmet vermişler. Bu şapşikler bilmiyor ki bu cesareti örtecek bir alet daha icat edilmedi.

Arkadaşlarımızın büyük bir kısmı tutsak. Bir suçları olduğu için değil bir sevdaları olduğu için tutsaklar. Biz bu sevdadan vazgeçmeyeceğiz.

Selam olsun İmralı’ya, selam olsun Öcalan’a. Figen Yüksekdağ’a, Selahattin Demirtaş’a da selam olsun.

2018 HDP’nin barışa yapacağı katkıların yılı olacak. HDP bu ceberrut devlete en önemli dersi verecek.”

 

 

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz...