1. derece kentsel sit alanı içerisinde bulunan Beyazfil şehrin önemli yapılarından bir tanesi. Manisa'da yıllarca Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü olarak kullanılan Beyaz Fil binası, kurumun başka bir yere taşınmasıyla birlikte satıldı. 2014 yılında gerçekleşen bu satışa ise pek çok sivil toplum örgütü ve akademik odalar birliği tepki gösterdi. İtirazlara rağmen binanın tescili 2017 tarihli karar ile kaldırıldı.

Beyazfil Yıkılmasın Platformu yayınladığı açıklama ile tüm Manisalıları Beyazfil’e sahip çıkmaya davet ediyor.  Binanın Cumhuriyet dönemi yapılarından ve şehrin önemli simgelerinden olduğunu vurgulayan Platform’un yaptığı açıklamada öne çıkan noktalar ise şu şekilde;

“…tescili kaldırılmış bir yapı olan BEYAZ FİL yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

-BEYAZFİL, Cumhuriyet dönemi yapılarındandır, YIKILMAMALIDIR.

-BEYAZFİL, Şehrin birkaç simge yapısından biridir, YIKILMAMALIDIR.

-BEYAZFİL, dönemin ilk betonarme yapılarındandır, YIKILMAMALIDIR.

-BEYAZFİL, Manisalılar için zamanında sinemasıyla, iç avlulu çarşısıyla, sosyal ve ticari ihtiyaçlarını karşılayan kentsel kimlik oluşturmuş anılarla dolu bir yapıdır, YIKILMAMALIDIR.

-Tarih sadece insanlar, olaylar, savaşlardan ibaret değildir. Aynı zamanda tüm bunlara şahitlik eden şehirler ve yapılarla da ilgilidir. Tarihi yapıları korumak da bir insanlık borcudur. 50 küsur yıldır Manisa tarihinde yeri olan BEYAZFİL YIKILMAMALIDIR

BEYAZ FİL binasının yıkılmaması için de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun tescili kaldıran kararının iptal edilmesi gerekmektedir.”

Beyazfil Yıkılmasın Platformu herkesi 13 Şubat Salı günü saat 12.30’da Neşe Gülersoy Konferans Salonu’nda gerçekleşecek konferansa davet ediyor.