Dün gerçekleşen HDP kongresinin ardından, bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kongredeki konuşmaları nedeniyle Sırrı Süreyya Önder ve Eş Genel Başkan seçilen Pervin Buldan hakkında soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavclığı tarafından, Sırrı Süreyya Önder ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın HDP kongresinde Afrin operasyonuyla ilgili açıklamaları nedeniyle, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığı belirtildi.

“Savaşlar en büyük felaket en büyük yıkımdır”

Kongrede yaptığı konuşmada çözümün savaşta değil, barışta olduğunu vurgulayan Pervin Buldan şunları söylemişti:

“Suriye’de yaşanan acı ve yıkıma hepimiz tanığız. Orada Suriye halklarının kendi geleceğine dair karar vermesini engelleyen bir savaş sürdürülüyor. Ne yazık ki; Türkiye de, Afrin’e başlattığı saldırı ile Suriye’deki bu kanlı sürecin içerisine dahil oldu.

Yurt içinde ve yurt dışında barıştan yana açık tutum alıyoruz. Barışı savunuyoruz. Çünkü geçmişten bugüne tüm zamanlarda insanlık tarihi tanık olmuştur ki savaşlar en büyük felaket en büyük yıkımdır. O nedenle barış elzemdir. Barış ahlaklı olandır, erdemli olandır. Barış kötülüklere, kötülüklerden beslenenlere karşı durmaktır. Barış varlığımızı, evlatlarımızı, geleceğimizi kurtarmaktır.”