Atatürk Fen Lisesi binasının ve pansiyonunun dönem içerisinde halen yapım ve tamirine devam edilmesi sebebiyle geçici olarak İstanbul Kadıköy Lisesi B Blok binasına taşındı.

Atatürk Fen Lisesi'nin, İstanbul Kadıköy Lisesi'ne taşınmasının ardından, okul yönetimindeki plansızlıklar öğrencileri mağdur etmeye başladı. Önce İstanbul Kadıköy Lisesi tabelası kendi yerleşkesinden kaldırıldı. Ancak öğrencilerin ve İKL Mezunlar Derneği'nin tepkileri sayesinde tabela okul girişine yeniden asıldı. 

Ardından iki okul arasındaki farklı ders giriş-çıkış saatleri yerine öğrenciler ders esnasında gürültülere sebep olmamak için aynı vakitte derse girip çıkmayı talep etti ancak İKL okul yönetimi öğrencilerin bu talebini reddetti.

Şimdi de, İstanbul Kadıköy Lisesi bahçesinin ortasına B Blok binasını ayrıştıracak şekilde demir çitler çekildi. Öğrenciler bundan haberleri olmadığını ve okul bahçelerinin ortasındaki demir çitlerin kendilerini rahatsız ettiklerini söyleyerek, çitlerin kaldırılması için harekete geçti.

Bu sabah ise İKL Mezunlar Derneği üyeleri okul yönetimiyle konuşmak ve bu probleme bir çözüm yolu tartışabilmek için okula girmeye çalıştılar ancak İKL okul müdürünün polise haber vermesi nedeniyle okul girişinde engellendiler ve okula girmeleri halinde gözaltına alınacakları tehditlerine maruz kaldılar.

İKL öğrencilerinindir

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri okullarındaki plansızlıktan kaynaklanan sorunları duyurabilmek için sosyal medya üzerinden #İKLöğrencilerinindir diyerek bir çağrı başlattılar.

Tel örgüler kaldırılmalı

İstanbul Kadıköy Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Fatoş Karataş son durumu Yarın Haber’e anlattı:

“Sorunumuz bahçenin ortasına tel örgü çekilmesidir. Daha önce tabelamız kaldırıldı fakat şimdi tekrar asıldı. Şu anki talebimiz tel örgülerin kaldırılması ve bahçenin bölünmemesidir. Daha önce öğrenciler bahçede dolaşabilirken şimdi bu mümkün olmuyor. İki okulun öğrencileri de tel örgülerin kaldırılmasını istiyor. Biz öğrencilerimizle beraber okul yönetimiyle görüşüp taleplerimizi anlattık. Şu an okulda bir problem yok. Polisler gönderildi. İki okul müdürü tel örgülerin kaldırılmasını görüşecek. Yakın zamanda kaldırılacağını umuyoruz.”

Bahçemizi eski haline çevirmeleri için uğraşacağız

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencilerinden biri olanları ve öğrencilerin taleplerini Yarın Haber'e anlattı:

“Okulumuzun bahçesinin bölünmesini istemiyoruz. Atatürk Fen Lisesi ile aramızda bir problem yok. Ancak haberimiz olmadan bahçenin ortasına dikilen demir çitten rahatsızız. Küçük bir bahçede sıkıştırılmak istemiyoruz. İKL’de okuyan öğrenciler, bu duruma sessiz kalmayacak. Bahçemizi eski haline çevirmeleri için uğraşacağız.”