İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maçka Parkı’nı tehdit eden Dolmabahçe - Levazım - Armutlu - Ayazağa tünelleri projesini yeniden başlattı. İBB, tepki çekmesinin ardından yaklaşık 1 yıl boyunca ara verilen projeyle ilgili değişiklik yaptığının aktarmıştı. Projeye karşı çıkan İstanbullular ise, tünelin Dolmabahçe çıkışının, bağlantı ve ring yoluyla parkı hâlâ tehdit ettiğini söylüyor. Bugün parka gelen iş makineleri de proje kapsamında bölgedeki ağaçları sökmeye başladı. 

İş makinelerinin parka girmesi üzerine Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi “Maçka Parkı’nı tünel projesine feda etmiyoruz” başlıklı yazısıyla açıklama yayımladı. 

Açıklamadan satır başları ise şöyle:

“İBB tünel inşaatına girişti, Hep birlikte Maçkı Parkı’nı savunmaya!

Maçka Parkı hala Dolmabahçe-Levazım-Armutlu-Ayazağa tünellerinin Dolmabahçe çıkışı nedeniyle tehdit altında. İstanbulluların mücadelesi sonrasında ara verilen, tünel inşaatında sona bırakılan çalışmalar yeniden başlatıldı. İBB Maçka Parkı’ndan sonra daha önce parka ait olan Beşiktaş Stadı’nın karşısındaki alanı da panellerle çevirdi.

İBB yenilediği görsellerle, hazırladığı tanıtım broşürüyle toplam 199 ağacı taşıyacağını, bölgenin eskisinden daha yeşil olacağını iddia etti. Parkın projeden etkilenmeyeceğinden bahsetti. İBB bölgeyi üst geçitlerle, tünel giriş çıkış yollarıyla, katlı geçişlerle nasıl bir beton-yol kaosuna çevireceğini gerçek dışı görsellerle saklamaya çalışıyor, halka yalan söylüyor.

Yaklaşık yüzyıllık ağaçların Maçka Parkı’nın bir parçası olduğu gerçeğini yok sayarak parkın bir kısmına boş arazi muamelesi yapıyor. Tünele giriş ve çıkış noktaları parkın hangi bölümüne yapılırsa yapılsın parktaki ağaçları ve parkın doğal yapısını zedeleyecek.Binlerce canlı etkilenecek!”


"Projeye itirazımız var"

Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi’nden Tolga Bektaş projeyi ve sürece Yarın Haber’e değerlendirdi. 

Sürecin bir yıl önce başladığını söyleyen Bektaş, “Biz buradayız, burada yaşayan insanlarız. Parkın binlerce canlısı var; yalnızca insanlar değil.” diyerek İstanbullulara parka sahip çıkma çağrısı yaptı."

“Ağaçlar başka yerlere taşınsa da küçük kamusal alanlarımız çalınıyor” diyen Bektaş, “Buna itirazımız var” ifadelerini kullandı.