Dün Adana’da bir sokak düğününde 4 yaşındaki bir çocuğu yönelik istismarda bulunan ve bir davetli tarafından fark edilen Sedat K. çıplak bir şekilde kaçmaya çalışırken yakalandı. Sedat K.’nın götürüldüğü karakolun önünde toplanan mahalle halkı eylem yaptı. Sedat K. ise tutuklandı.

İndirimlerle faillere cesaret vermeyin

Geçtiğimiz gün de Konya’da çocuk istismarında bulunan kişiye ceza indirimi veilmişti. Dün de Adana’daki çocuk istismarının ardından mahallelinin tepkisi olunca, bugün de gün boyunca sosyal medyada tepkiler sürdü. Tepkiler şöyle dile getirildi:

Yasaların uygulanmasını istiyoruz

Konu hakkında görüşlerini ileten Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkan’ı Saadet Özkan yasaların uygulanması gerektiğini belirtti. Özkan şöyle konuştu:

“Yasa maddelerimiz ağır ama biz bu yasaların uygulanmasını istiyoruz, çocukların adli tıp raporlarının dikkate alınmasını talep ediyoruz. Tecavüzcünün görev yerini değiştirmek çözüm değil.

Çocuğa bir tür cinsel istismar mı tecavüz mü ? Tecavüz kelimesini çocuk ile yan yana getirmek istemiyorum. Doğru dil bu olmamalı.

 

Cinsel istismar çocuklara uzaktan gelmiyor

Çocuklara yönelik cinsel istismarın uzaklardan gelmediğine işaret eden Saadet Özkan şunları söyledi:

“Çocukları konuşabilir ve kendini korumaya çalışabilir konuma getirmemiz lazım. Burada eğitim de çok önemli. Türkiye’de insanlar çocuklarıyla cinselliği 9 yaşında konuşmaya başlıyor. Bu çok geç bir zaman. Çünkü 9 yaşına kadar çocuk istismara uğramış olabiliyor, bunun farkına da varamıyor. Bu konu hakkında ailelere ve özellikle çocuklara eğitim verilmeli.

Aileler de çocuklar da istismarın ne olduğunu idrak edemiyor, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Cinsel istismar çocuklara uzaktan gelmiyor. Çok yakından geliyor ve çocuklar kendilerini korumayı bilmiyorlar. Kötülüğün ne olduğunu daha bilmeyen bir çocuk istismarı nasıl bilebilir?”