Afrin operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınanların sayısını İçişleri Bakanlığı 474 olarak açıklamıştı. Gözaltı dalgası bugün de devam etti.

Hatay’da 73 yaşındaki İHD Başkanı da gözaltında

Hatay’da Afrin operasyonuna karı sosyal medya paylaşımında bulunan12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler şöyle:

İHD Şube Başkanı Mithat Can, Şube Sekreteri Av. Servet Akbaba, DİSK Genel İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, HDP Hatay il eş başkanları Kerem Nalbant ve Sultan Başaran, HDP milletvekili adayı Çetin Sakallı, Hatay Barosu eski Yönetim Kurulu üyesi Av. Adnan Eryılmaz, Eğitim Sen üyeleri Gülizar Işık ve Nidal Çay, SYKP Hatay Eş Başkanı Hülya Kavuk, Dilek Dablan ve BES Hatay Şube Başkanı Deniz Polat. Ayrıca Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi’nden Doğuş Genç’in de evinde arama yapıldığı ancak Genç’in bu esnada evde bulunmadığı öğrenildi.

73 yaşındaki İHD Hatay Şube Başkanı Müthat Can’ın oğlu Av. Eren Can, babasının gözaltına alındığını sosyal medya hesabından duyurdu: “73 yaşındaki insan hakları savunucusu babam Mithat Can bu sabah 06.00’da ev baskını ile gözaltına alındı. Suçu barış istemekmiş.”

Balıkesir ve Antalya’da da çok sayıda gözaltı var

Balıkesir'in Merkez, Edremit ve Ayvalık ilçelerinde ise sabah saatlerinde Edremit Eğim Sen Yürütme Kurulu üyesi Kemal Yadırgı, Eğitim Sen Balıkesir Şube Mali Sekreteri İbrahim Coşkun ile EMEP üyeleri İbrahim Gümüştaş, Mehmet Tank, Fatma Gün, Erdinç Kırova, Süleyman Demirözer, Kamil Yadırgı ve ÖDP Ayvalık İlçe Başkanı Kemal Gözüyaşlı gözaltına alındı.

Antalya’da ise Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Kutay Meriç, “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla gözaltına alındı.