İstanbul’un simge yapılarından, 1946 yılında temeli atılan, Atatürk Kültür Merkezi’nde yıkım başladı. Bugün iş makineleri beton zemini kazmaya başladı.

 

Kültür varlığı olduğu için yıkılmasına yönelik tepkiler sürdüğü halde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl AKM’nin yıkılacağını açıklamıştı. AKM’nin yerine yapılması planlanan proje halka müjde olarak sunulurken, yıkıma tepkiler de sürüyor.

‘10 senedir bulunamayan onarım parası bulundu, birdenbire yıkılma giriliyor’

TMMOB Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı AKM’nin yıkımına başlanmasına ilişkin Yarın Haber’e değerlendirmelerde bulundu. Yapıcı şöyle konuştu:

“Yine inanılmaz bir hukuksuzluk ile karşı karşıyayız. Bu projenin yapılmasına yol açan AKM, kendi başına 1999'da kültür varlığı olarak tescilli bir eser olarak belirlendi.  Grup kararı ile belirlenmiş, kültür varlığı olarak tescillenmiş bir yapı. Bu konuda rölöve projeleri var. En son kurulda tescilinin kaldırılmış olduğunu öğrendik. Çok hukuksuz bir şekilde kurul AKM’nin kültür varlığı olarak tescilini kaldırdı ve yeni projenin adının Atatürk olması yeterli gördü. Hatta bu karar bizim elimize, tanıtımı yapılmasının ardından geçti. Büyük bir açıklama yaparak bütün süreci anlattık. ‘AKM’yi yıkmak da yıkıma yeltenmek da suçtur’ dedik. Zaten 9 senedir yıkıma terk ederek bir suç işleniyordu, yıkmak da ayrı bir suçtur. Basın açıklamamızdan sonra bu kararı öğrendik ve bunu yargıya götürdük. Henüz mahkeme yürütmeyi durdurma vermedi. Bugün acil olarak mahkemeye başvuruyoruz bir an önce yürütme durdurma kararı alınması ve bu hatalı kararın geri alınması için. Fakat şimdi birdenbire yıkımın başladığını duyduk. Bu kadar büyük problemler varken, bir yandan şehit cenazeleri gelirken, alelacele, karışıklıkta, sakin olmaya ihtiyacımız olduğu dönemde, yangından mal kaçırır gibi, mahkeme kararı beklenmeden bu işlere girişildi. Anlamak mümkün değil, 10 senedir bulunamayan onarım parası nasıl bulundu da birdenbire yıkılma giriliyor, hangi bütçe ile yapılıyor, bunu da anlamak mümkün değil.”