CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklu olarak yargılandığı, durdurulan MİT TIR'ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği için açılan dava İstinaf Mahkemesi’nde sona erdi. “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçu ile açılan davanın İstinaf Mahkemesi'ndeki üçüncü duruşmasında karar açıklandı.

İstanbul 2. Ceza Dairesi, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nu "Devletin gizli belgelerine açıklamak" suçundan verilen 25 yıl hapis cezası kararını bozarak, Berberoğlu’na 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Berberoğlu'nun tutukluluk halinin devamına karar verildi. Karar hakkında Berberoğlu, “Moralinizi bozmayın 25 yılla başladı, 5 yıla düştü” dedi.

Ülkede bağımsız bir adalet olmalı

Enis Berberoğlu’nun davasını izleyenlerden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ile konuştuk. İlgezdi, dava ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Hukuk, adalet dedik ne yazık ki, aşadığımız üstün adalet tablosu bu.Dolayısıyla söylenecek çok bir şey kalmıyor. Ülkede bağımsız bir adalet olması  gerekiyor ki  gerçekten hukuk bu noktada olmasın.

Enis Berberoğlu bizim milletvekilimiz ve her zaman onun ve onun durumundaki insanlar için hak arayışımızı ve mücadelemizi devam ettireceğiz.”