CNNTÜRK'ün haberine göre Birleşik Krallık’ı oluşturan unsurlardan Kuzey İrlanda'da, koalisyon hükümeti kurma çalışmalarında bulunan ayrılıkçı Sinn Fein partisi ile İngiltere ve birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisinden (DUP) hükümet müzakerelerine ilişkin açıklama yapıldı.

DUP lideri Arlene Foster, partilerin anlaşmasına dair "mevcut bir ihtimal bulunmadığını" belirterek, müzakerelerin İrlanda Dili Yasası kapsamındaki anlaşmazlık sebebiyle çöktüğünü bildirdi.

Foster, Londra'daki merkezi hükümete yaptığı çağrıda, artık Kuzey İrlanda için bir bütçe hazırlanması ve politik kararların alınmasına başlanması gerektiğini savundu.

Taraflar arasında halen önemli uçurumlar bulunduğunun altını çizen DUP lideri, güç paylaşımına dayalı olarak kurulmak zorunda olan bir Kuzey İrlanda hükümetinin halen partisinin hedefi olduğunu ancak "tek taraflı bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini" söyledi.

Müzakereler 13 aydır sürüyordu

Sinn Fein'in lideri Michelle O'Neill da DUP'u müzakereleri çökertmekle suçladı. Partisinin "DUP liderliği ile belli bir seviyede anlaşmaya vardığını" dile getiren O'Neill, ancak DUP'un anlaşmayı sonlandıramadığını öne sürdü.

Müzakerelerin, İngilizcenin yanı sıra İrlandacanın Kuzey İrlanda'da resmi dil statüsüne getirilmesi konusunda çıkan anlaşmazlıktan dolayı başarısızlıkla sonuçlandığı bildiriliyor.

Geçen martta erken genel seçime giden Kuzey İrlanda'da DUP ve Sinn Fein sandıktan iki en büyük parti olarak çıkmıştı. Kuzey İrlanda'da sınırlı özerkliği düzenleyen yasaya göre bölgesel hükümet ayrılıkçı ve birlik yanlısı en büyük iki partinin güç paylaşımına dayalı olarak kurulmak zorunda.

Bölgedeki gelişmeleri takip eden Londra’daki merkezi hükümet, tarafların anlaşmaya varabilmesine olanak tanınması kapsamında müzakereler için ek süre vermişti.

Müzakerelerin çökmesiyle Kuzey İrlanda bölgesel hükümetinin yetkilerinin Londra'ya aktarılması gündeme gelecek.

Sinn Fein'in koalisyondan çekilmesiyle daha önce bozulmuştu

Güç paylaşımına dayalı hükümetin kurulamaması durumunda yeni bir seçime gidilmesi de gündemde ancak seçimin, Kuzey İrlanda'daki siyasi dengeleri dramatik şekilde değiştirecek bir sonuç vermesi muhtemel görülmüyor.

Sinn Fein ile DUP arasındaki başlıca anlaşmazlık alanlarının kültürel haklar olduğu belirtiliyor. Katolikleri temsil eden Sinn Fein İrlanda dilinin İngilizcenin yanı sıra resmi dil haline gelmesini isterken, DUP da temsil ettiği Protestanların kullandığı İskoçya kökenli Ulster diline aynı statünün verilmesini talep ediyor. Kuzey İrlanda'da hükümet, Sinn Fein'in Ocak 2017'de DUP lideri ve Başbakan Arlene Foster’ın adının karıştığı mali usulsüzlüğü gerekçe göstererek koalisyondan çekilmesiyle bozulmuştu.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta geçen yıl haziran ayındaki genel seçimin ardından Başbakan Theresa May liderliğindeki azınlık hükümeti, DUP'un merkezi parlamentodaki desteğiyle kurulmuştu. Birleşik Krallık'ın merkezi hükümeti, Londra'da Westminster'da bulunuyor.