Emekçi Hareket Partisi tarafından yayınlanan açıklama şöyle: 

AKP-MHP ittifakı, hileli seçim yasasını gece yarısı operasyonu ile meclisten geçirdi. İttifak kuranlar için %10 barajını kaldıran, mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayan, polisin müşahitleri ve sandık kurulu üyelerini sandık başından uzaklaştırabilmesine olanak tanıyan bu yasa ile zaten şaibeli olan seçimlerin meşruiyeti tamamen ortadan kalkıyor.

AKP bu yasayı aceleyle geçirebilmek için, Meclis TV yayının olmadığı Pazartesi gününün gece yarısını bekledi. Her Salı yapılan grup toplantısını bile iptal etti. Ülkeyi gecenin karanlığı gibi bir karanlığa sürüklemek isteyenlere yanıt vermesi beklenen muhalefet partilerinin twit atmak dışında seçenekleri vardır. Hileli seçimi yasalaştıran AKP-MHP ittifakını mecliste yalnız bırakmak için, CHP ve HDP meclisten çekilmelidir.

Seçimleri kendi lehine toplum aleyhine akamete uğratmak için uğraşan AKP-MHP ittifakını ancak böyle bir çıkış durdurabilir. Toplumsallaşacak bir seçim siyasetinin zemini de ancak böyle bir muhalefet biçimiyle kurulabilir. O zaman toplum da hileli bir seçim karşısında ayağa kalkma şansını, cesaretini kendinde bulabilecektir. Dikta, yaşadığı sıkışıklık nedeniyle eli kolu bağlı hale gelebilecektir.

Muhalefet “iç savaş” ihtimali ilan ederek, en kalın harflerle faşizm hatırlatması yapıyorsa, bunun hemen ardından kenara çekilmesini kimse kabul etmez. Muhalefet, iktidarın yok saydığı meclisin ve hileleri yasal hale getirdiği seçimlerin ne anlama geldiğini hatırlatmalıdır. Toplum, pek çok açıdan geri çekilmiş olsa da, muhalefetten uygulanabilir, radikal bir çıkış beklemektedir. Milyonları bir kez daha harekete geçirme dinamiği olan bir hamle fırsatı kaçırılmamalıdır.

Vakit ve imkan bugün varken, rejimin bardağı taşıracağı yeni bir hamlesine kadar süreci çıkış yapmadan geçirmek büyük hata olacaktır.

İktidarın seçimlerde kendini güvenceye almak uğruna başlattığı savaş ekonomisinin elinde emekçilerin cebinden çıkan her kuruşun yitip gitmesine; milyonların sağ ittifaklara mecbur bırakılmasına, ölümlerden ölüm beğenir gibi düzenlenen seçim kanunlarına mahkum edilmemize ancak böyle dur diyebiliriz.

Bu koşullar altında CHP ve HDP meclisten çekilmelidir. Demokrasi mücadelesi yürüten herkes muhalefete meclisten çekilmesi için seslenmelidir.

Muhalefetsiz meclis, iktidarın meşruiyetinin sonu olacaktır.