“Değiştirilmek istenen seçim yasasıyla 16 Nisan referandumunda yapılan usulsüzlükler artık kanunlaşıyor. Mühürsüz zarfların geçerli sayıldığı, “yerli-milli” ittifakların önünü açan yasayla hileli referanduma bir de hileli seçim eklemeye çalışıyorlar.

Hal böyleyken 16 Nisan’da sandıklarına, geleceğine sahip çıkanları daha büyük bir görev bekliyor. Artık ne sadece seçim günü sandık başında beklemek ne de son bir ay kala desteklediğimiz adaylar için çalışmak yeterli değil. Bu yasanın karşısında muhalefeti oluşturmak ve seçimlerde ülkenin geleceğini değiştirmek için şimdiden yola düşme zamanı. Bu süreç ya Türkiye’de özgürlüklerin, demokrasinin, umutların sonu olacak ya da hep birlikte bu ülkenin kaderini değiştirecek yeni bir başlangıcın…” ifadeleri ile 16 Nisan referandumunda yapılan usulsüzlüklere dikkat çekilirken seçim yasasının getireceği sakıncalar ise şu şekilde özetlendi;

 

Seçim Yasasında Ne Değişiyor?

Sakıncası Ne?

 

1- Zarflar ve pusulalar artık mühürsüz olabilecek ve mühür aranmaksızın geçerli sayılacak

Oy hırsızlığının önünü açmaktadır. Dünyada mühür kullanılmadan yapılan seçim yoktur.

 

2- Aynı binada oturanlar farklı sandıklarda oy kullanabilecekler.

Şüpheli oy kullanımında, komşuların denetimini ortadan kaldırılmaktadır.

 

3- Sandık kurulu başkanları partilerden kura ile seçilmeyecek kamu görevlilerinden oluşacak.

Sandık başında siyasi iktidarın ağırlığı artmaktadır. Sandığın meşruiyetini ortadan kaldırmaktadır.

 

4- Kolluk güçleri herhangi birinin ihbarıyla sandık başından kişiyi uzaklaştırabilecektir.

Siyasi parti yetkililerin veya müşahitlerin sandık başından uzaklaştırılma riskini taşımaktadır.

 

5- Vali veya İl Seçim Kurulu Başkanı sandıkların yerini değiştirebilecek, seçim bölgelerinin birleştirilmesine ve seçmen listelerinin karma bir şekilde düzenlenmesine karar verebilecek.

Valilerin hükümet tarafından atanmış  oldukları düşünülürse, seçim güvenliğini ortadan kaldırıyor. Bu madde Anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır.

 

6- Pusulada ittifak bölümüne daha geniş bir alan bırakılmakta ve bu geniş alana bir şekilde mühür denk geldiği zaman, ilgili oy ittifaka yazılmaktadır.

Bu yöntemle ittifak içindeki partinin oyunu bilemeyeceğiz ve %1 oyla baraja takılmayacak, mecliste koltuk sahibi olacak, hazine yardımı alacak. Öte yandan %9 oya sahip parti mecliste temsil edilemeyecek.