Temelli’nin gündeminde Afrin Operasyonu, Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve seçim ittifakı kanunu vardı. HDP Eş Genel Başkanı Temelli’nin konuşmasından öne çıkan noktalar şu şekilde;

“Referandumdaki şaibeler yasalaştı”

Bugün yapılan bir ittifak değil şaibeli bir koalisyondur. Örneğin bir apartmanda oturanlar ayrı ayrı yerlerde oy kullanacaklar. Kimin kiminle nerede oy kullandığını saklamaya çalışıyorlar. Kim bilir kaç mefta, kaç tane vatandaş olmayan insan oy kullanacak.” sözleriyle gece yarısı yasalaşan seçim ittifakı teklifine değinen HDP’li Temelli “HDP fabrikada işçilerle, tarlada çiftçilerle, sokaklarda kadınlarla ittifak yapıyoruz. En güçlü ittifaka sahibiz.” dedi.

“Şeker fabrikaları kardadır ve bu toplumsal bir kardır”

“Şeker fabrikaları zarar ediyor diye satacağız diyor. Kamu özel şirketler gibi bir kar zarar hesabıyla hareket etmez. Kamuda yapılan üretimde sosyal fayda vardır. Şeker fabrikaları kardadır ve bu toplumsal bir kardır. Bu kar sosyal bir faydadır. Şeker fabrikalarını sattığınızda toplumun kaybı çok daha yüksek olacaktır. Fabrikaları satacağınıza vergi affı getirmeyin.” diye konuştu.

“İktidarını pekiştirmeye çalışıyor”

Temelli, “Bugün için Afrin, yarın için bütün Suriye ve Irak’ı da içine alabilecek bir savaş senaryosuyla iktidarlarını pekiştirmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin neresinde yaşarsanız yaşayın bu savaş sizin en temel haklarınızı gasp ediyor!” sözleriyle Afrin Operasyonu’na değindi.