Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeni bir çağ açıyoruz” sözleriyle tanıttığı proje kapsamında okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullardaki 570 bin dersliğe akıllı tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacak, ayrıca tüm öğretmene ve öğrencilere tablet bilgisayar verilecekti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal vergilerin ‘kamunun bir cebinden çıkıp öbür cebine gireceğini’ söylemişti.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2010’da başlatılan proje kapsamında 1 milyon 437 bin tablet dağıttıktan sonra uygulamayı değiştirme kararı almış, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz “Kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini teminen öğrencilerimize tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz”  açıklamasını yapmıştı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre tablet yerine klavyeli bilgisayar dağıtma kararı alan bakanlık, depolarda çürümeye terk edilen ve öğrencilere dağıtılmamış durumdaki tabletlerin ‘garanti, bakım, teknolojik kullanım sürelerinin değerlendirilmesi’ çerçevesinde il milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilmesi talimatı verdi.

İl milli eğitim müdürlükleri, ‘atıl durumdaki’ tabletlerin sayılarını belirlemek için okullardan yanıt isterken, bir yandan da artık kullanılmayacak tabletleri bakanlığa sordu.