Türkiye'de seçimlerin ve seçim güvenliğinin gündemlerde başı çektiği ve toplumun her kesimince tartışıldığı bir dönemden geçiliyor. Özellikle 16 Nisan Referandumu'nda yaşananlar ve gerek YSK'nın  gerekse muhalefet partilerinin konuya ilişkin tavrı da göz önünde bulundurulduğunda bu süreç epey zorlu ve hararetli geçecek gibi görünüyor. Böyle bir dönemde 16 Nisan Referandumu'nda Hayır Meclisleri'nin oynadığı rolün şimdi nasıl karşılanacağı ve hatta nasıl daha da ilerletileceği sorusu daha çok önem kazanıyor.

Önce YSK'nın mühürsüz pusula ve zarflara ilişkin açıklaması ve ardından meclisten paldır küldür geçirilen ittifak yasası önümüzdeki süreçte 'taban insiyatiflerinin' rolünü de çok daha önemli kılıyor. Böyle bir dönemde kurulan ve başta istanbul olmak üzere Türkiye'nin farklı illerinde örgütlenme çalışmalarına başlayan Seçim Süreci Meclisleri bu soruların anahtarı olacak gibi görünüyor. 

Seçim Süreci Meclisleri tarafından yukarıdaki endişe ve sorulara yanıt bulmak amacıyla Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilen 'Hep Beraber Seçim Güvenliği Toplantısı' kurulan 12 ilçe meclisinden gelen üyelerin ve diğer ilçe ve illerden gelen katılımcıların yoğun ilgisi ile toplandı. Salonu dolduran katılımcılar eşit söz hakkı çerçevesinde seçim güvenliği, sandık güvenliği gibi pek çok konuda görüşlerini dile getirerek akıllardaki sorulara cevaplar aradı. 

Katılımcılar Seçim Süreci Meclisleri'nin önemine vurgu yaparak seçim güvenliğinin sağlanmasının bu tür bir taban inisiyatifi ile gerçekleşebileceğini söylediler. Katılımcalardan biri meclislerin Türkiye geneline yayılmasını önerirken başka pek çok katılımcı da bu öneriyi destekledi. Toplantıda seçimleri bir süreç olarak ele almak gerektiği ve seçim öncesi, seçim esnasında ve seçimn sırasında alınacak önlemlerin çok önemli olduğu değerlendirmeleri yapıldı.