5 Nisan günü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde gerçekleştirilen silahlı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı gerçekleştiren araştırma görevlisi saldırgan Volkan Bayar ise yakalanarak gözaltına alınmıştı. Olayın ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Prof. Ayşe Aypay saldırı gerçekleştiren araştırma görevlisi Volkan Bayar’ın daha önce birçok kez üniversite yönetimine şikayet edildiğini ancak hakkında hiçbir işlem yapılmadığını isyan ederek anlatmıştı.

Üniversite yönetiminin gerekli önlemleri almadığı için eleştirilmesiyle ise üniversite rektörü Hasan Gönen istifa etti.
Yükseköğretim Kurulu ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde gerçekleşen saldırının ardından ‘silahlı saldırı’ gündemiyle toplandı. Toplantıya istifa eden rektör Hasan Gönen de katıldı. 
 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen Tıp Fakültesi öğretim üyesi Cem Kaptanoğlu gerçekleşen saldırıyı ve sonraki gelişmeleri Yarın Haber’e değerlendirdi.
 
“Üniversite yönetimi Volkan Bayar’ın yaptıklarını meşru kıldı”
 
Volkan Bayar’ın daha önce de birçok kez akademisyenler ve öğrenciler tarafından şikayet edilmesine rağmen bir işlem yapılmadığını söyleyen Kaptanoğlu “Volkan Bayar hakkında şikayette bulunan kişiler üniversite yönetimi tarafından zaten haklarındaki iddialar nedeniyle dikkate alınmayan kişilerdi. Bu yüzden şikayet edilse de ortada bir problem yokmuş gibi devam ettiler. Üniversite yönetiminin umursamaz tutumu ise saldırgana bu tarz rahatsız edici davranışlarda bulunma hakkını vermiş oldu. Ancak hakkında şikayetler artınca Bayar bu durumu sindiremedi ve üniversiteye karşı böyle bir saldırı gerçekleştirdi. Yönetim bu saldırıyı öngörebilirdi ancak önüne geçmedi, geçiştirdi.” diyerek saldırının öncesini değerlendirdi.
 
“YÖK’ün gerçekleştirdiği toplantı göstermelik bir toplantı”
 
YÖK’ün Osmangazi Üniversitesi’nde gerçekleşen saldırı üzerine olağanüstü bir toplantı gerçekleştirmesini ise “Yükseköğretim Kurulu uzun zamandır üniversiteler için olumlu faaliyetler yapmıyor. Üniversite için bir şeyler yapan bir kurum değil, iktidarlar için çalışmaya başladı.” diyerek YÖK’ün şu anda bağımsız olamadığını anlattı. 
 
Toplantının toplanma amacını ve sonrasında neler olabileceğini de şöyle değerlendirdi: Şimdi gerçekleştirilen toplantı göstermelik bir toplantı, toplantının sebebi de Cumhur İttifakı’nın bu konuyu ele alması oldu. YÖK de bağımsız karar almayan bir kurum olduğu için toplantı kararı almak zorunda kaldı. Olumlu sonuçlar çıkmasını ya da soruşturmanın kapsamlı ve doğru bir şekilde ele alınacağını düşünemiyorum. 
 
“Rektör Gönen istifa etmedi, ettirildi”
 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi rektörü Hasan Gönen’in istifa etmesi hakkında ise “İstifa etmedi, ettirildi.” dedi. Aslında Hasan Gönen’in istifa etmek gibi bir düşüncesi olmadığını dile getiren Kaptanoğlu “Kendisine kalsa o hala üniversite yönetiminde bir hata olmadığını ve kendisini eleştirenlerin ise suçlu olduğunu söyler ve koltuğunda oturmaya devam ederdi. Ancak hayatını kaybedenlerin hükümete yakın kişiler olması sebebiyle de, hükümetin tepkisi sonucu Gönen istifa ettirildi. Ancak soruşturma doğru ilerlemezse istifanın hiçbir anlamı yok.” diyerek önemli olanın soruşturmanın doğru ilerleyebilmesi olduğunu belirtti.