ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye'ye yönelik hava saldırıları düzenledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın duyurduğu saldırılar esnasında başkent Şam ve Humus'tan patlama sesleri duyuldu. ABD Savunma Bakanlığı, saldırıların şimdilik son bulduğunu açıkladı. 

Saldırıda, başkent Şam'daki askeri noktaların hedef alındığı belirtilirken, Mezze havaalanı, 41.Tugay ve araştırma merkezi vurulan noktalar arasında yer alıyor.
 
ABD’nin saldırılarda Tomahawk füzelerini kullandığı ileri sürülürken Suriye devlet televiyonu da hava saldırılarına uçaksavarlarla karşılık verildiğini bildirdi.
 
Şam’daki yerel kaynaklar başkentteki bilimsel araştırma tesisinin bombalandığını ileri sürdü. Suriye’den yapılan açıklamada 30 füzeyle yapılan saldırıda 10 füzenin imha edildiği belirtildi.

Trump'tan açıklama: Saldırı emrini verdim

ABD Başkanı Donald Trump saldırıyı “Kısa bir süre önce Amerikan kuvvetlerine, Esad'ın kimyasal silah kapasitesiyle ilgili yerlere yönelik kesin bir saldırı yapmaları için talimat verdim” sözleriyle duyurdu. Trump ayrıca "İngiltere ve Fransa ile birlikte ortaklaşa bir operasyon şu anda başlamış durumda. İki ülkeye de teşekkür ediyoruz" dedi.
 
Doğu Guta'daki kimyasal saldırı iddiasına ilişkin Trump, "Bunlar bir kişinin eylemleri değil, bir canavarın işlediği suçlardır. Bugünkü adımımız, kimyasal silah üretimine ve kullanımına yönelik kararlı bir caydırıcılık cevabıdır. Suriye rejimi kimyasal unsurları kullanmayı bırakıncaya kadar bu karşılığı sürdürmeye hazırız" diye konuştu.
 
"Bugün suçlu Suriye rejimine en çok ekipman, finans sağlayan ve destek veren iki yönetime de bir mesajım var: İran ve Rusya'ya. Ne tür bir millet, masum kadın, çocuk ve erkekleri kitlesel olarak katleden bir suçluyla bağlantılı olmak ister ki? Toplumlar, dostluklarını sürdürdükleri ülkelerle değerlendirilir. Hiçbir devlet vahşi diktatörleri destekleyerek uzun süre devam edemez." diyen Trump, sözlerine şöyle devam etti:
 
Rusya'nın Suriye'de kimyasal silah kullanmasına engel olacağına ilişkin 2013 yılındaki açıklamasına atıfta bulunan Trump, "Rusya, şu anki karanlık yolda devam mı edeceğine, yoksa medeni milletler arasında istikrar ve barış için bir güç mü olacağına karar vermelidir" 

Pentagon: Saldırı bir defalık

ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye'ye yönelik saldırının 'bir defalık' olduğunu söyledi. Mattis, "Bu yıl geçen yılki saldırıya nazaran iki kat daha fazla silah kullandık. Hedefler daha titiz seçildi. Ağır bir saldırı olduğunu söyleyebilirim" dedi.
 
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ise ABD'nin Suriye'ye yönelik saldırıya ilişkin Rusya'ya önceden bilgi verilmediğini kaydetti. Dunford, "Operasyonun ilk dalgası sona erdi" dedi.
 
Dunford, Suriye'de vurulan hedeflerin Şam'da bir kimyasal silah araştırma merkezi, Humus'ta kimyasal silah depoları olduğunu söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan açıklama: Sorumlu olduğumuz alanımıza gelmedi
 
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD ve müttefikleri tarafından ateşlenen hiçbir füzenin, Tartus ve Hmeymim'in de dahil olduğu Rusya hava savunmasının sorumlu olduğu alana girmediği bildirildi.

Suriye: Uluslararası hukukun çirkin bir ihlali
 
Suriye devlet medyası, füze saldırılarını "uluslararası hukukun çirkin bir ihlali" diye tanımladı.
 
Resmi SANA Haber Ajansı, adını açıklamayan bir yetkilinin "Teröristler başarısız olduğunda, ABD, Fransa ve İngiltere müdahale etti ve Suriye'ye karşı saldırıya girişti. Suriye'ye karşı Amerikan, Fransız ve İngiliz saldırısı başarısız olacak" dedi.
 
SANA ayrıca füzelerin başkent Şam'ın kuzeydoğusundaki bir araştırma merkezini ve başkentin etrafındaki diğer bazı askeri tesisleri vurduğunu bildirdi.
 
SANA, Humus'taki askeri depoları hedef alan füzelerin düşürüdüğünü açıkladı.

"Trump sadece dünya çapında bir suçlu değil, ikinci bir Adolf Hitler'dir"

Operasyona ilişkin Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi Başkanı Aleksandr Şerin açıklamada bulundu. Şerin, "ABD Suriye'ye yönelik saldırılar düzenleyerek tüm uluslararası kuralları ihlal ediyor ve Rusya bunu saldırganlık eylemi olarak görmektedir" dedi.
 
Şerin, "ABD Başkanı Trump sadece dünya çapındaki bir suçlu değil, ikinci bir Adolf Hitler'dir. Bu, ikinci Belgrad'dır. Bu bir dönüm noktasıdır, egemen bir devlete karşı savaş ilanıdır" dedi.

İran: Saldırının bölgesel sonuçları olacak
 
İran, ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye karşı düzenlediği füze saldırısını kınadı ve "bölgesel sonuçları" olacağı uyarısında bulundu.
 
AFP Haber Ajansı, İran Dışişleri Bakanı Behram Ghasemi'nin Telegram uygulamasındaki kanalında "ABD ve müttefiklerinin hizbir kanıtı yok ve Kimyasal Silahları Önleme Örgütü'nün bir tutum almasını bile beklemeden bu saldırıyı düzenlediler ve bölgesel sonuçlardan sorumlular" dedi.

İngiltere'den ilk açıklama: Bu saldırı kimseyi şaşırtmalıdır
 
İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD ile Fransa ve İngiltere'nin, Suriye'ye yönelik saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Başbakan May, "Bu akşam İngiliz Silahlı Kuvvetlerine, eş güdümlü ve hedefli darbelerle Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesini azaltması ve bunu kullanmaktan caydırması için yetki verdim." ifadesini kullandı.
 
May, şunları kaydetti:

"Bu saldırı kimseyi şaşırtmamalıdır. Suriye rejiminin kendi halkına karşı en korkunç ve menfur şekilde kimyasal silah kullanma sicili var. Bu kalıcı davranış kalıbı durdurulmalıdır. Bu sadece Suriye'deki masum insanları korkunç ölüm ve yaralanmalardan korumak için değil, ayrıca bu silahların kullanımını engelleyen uluslararası normun aşındırılmasına izin veremeyeceğimiz için de gereklidir."

"Benim halka mesajım şu, bu kimyasal silahların kullanılması ile ilgili bir durum. Bu uluslararası normların erozyona uğradığı bir dönemden geçtik. Suriye rejimi içeride kimyasal silah programını kapattığını açıklamış olmasına ve Rusya'nın bu konuda tüm stokların imhası sözü vermesine rağmen kullanmaya devam etti. Bir başbakanın alabileceği daha ağır bir karar olamaz askerlerinizi harekata gönderiyorsunuz. Kabineyle birlikte istişare ettik ve doğru bir adım olduğunu düşünüyorum. Bunun durdurulması hepimizin geleceğinin çıkarına. Pazartesi parlamento toplanacak orada milletvekilerinin görüşlerini alacağım. Bu Suriye'deki iç savaş ya da rejim değişikliğine yönelik bir harekat değil sadece kimyasal silah kulanılmasının engellenmesi için yapılan bir müdahale. Uluslararası toplumun amacı net mesajı kimyasal silahların kullanılması konusundaki net mesajı vermek olmalıdır. Suriye'ye destek veren ülkeler de bunu düşünmelidir."

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Kırmızı çizgilerimiz aşıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye'de ABD ve İngiltere ile ortak gerçekleştirdikleri saldırının, "rejimin kimyasal tesislerine yönelik" olduğunu söyledi.
 
Macron yaptığı yazılı açıklamada, geçen hafta Suriye'nin Duma kasabasında düzenlendiği öne sürülen kimyasal saldırı ile "kırmızı çizginin aşıldığını" vurguladı.
 
"Kimyasal saldırının arkasında Suriye rejiminin olduğunu" ileri süren Macron, ABD ve İngiltere ile gerçekleştirdikleri saldırının "Suriye rejiminin kimyasal silah üretim tesisleri ile sınırlandırıldığını" belirtti.
 
Macron, saldırıda ne tür mühimmat veya silah kullanıldığı ile hangi tesislerin hedeflendiğine ilişkin detay vermedi.

Rusya'dan tepki: Yıllardır terör tehdidi altında ayakta kalmaya çalışan egemen bir devletin başkentine saldırı düzenlendi

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı" ifadeleri kullanıldı.
 
Konuya ilişkin açıklamayı yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, şu ifadeleri kullandı: "Suriye halkı önce Arap Baharı'na, sonra IŞİD'e, şimdi de 'akıllı' Amerikan füzelerine maruz bırakıldı. Yıllardır terör tehdidi altında ayakta kalmaya çalışan egemen bir devletin başkentine saldırı düzenlendi."
 
Beyaz Saray'ın saldırı kararını almasında internet ve ana akım medya üzerinden yayınlanan fotoğraf ve videoların etkili olduğunu vurgulayan Zaharova, ABD'nin biyolojik silah labaratuarları iddiasını Irak işgaline gerekçe olarak göstermesini ima ederek "15 yıl önce Beyaz Saray bir şişe ve Dışişleri Bakanı'nı kullanmıştı. Şimdi ise Washington, şişe yerine medyayı kullandı" dedi.

NATO: Harekatı destekliyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’nin Suriye’yi vurmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Harekatı destekliyoruz. Kimyasal saldırıdan sorumlu olanlar hesap vermeli" dedi.

BM Genel Sekreteri'nden uyarı: Uluslararası hukuka uyma zorunluluğu var

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nin üç daimi üyesi olan ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'de düzenlediği saldırılarla ilgili haberleri takip ettiğini söyledi ve bu ülkelere "Birleşmiş Milletler Şartı ve genel olarak uluslararası hukuka uyma zorunlulukları olduğu" uyarısında bulundu.

BBC'de yer alan habere göre Guterres "Güvenlik Konseyi'nin başlıca sorumluluğu uluslararası barış ve güvenliğin korunmasıdır. Konsey üyelerine birleşme ve bu sorumluluğu yerine getirme çağrısı yapıyorum. Tüm üyelerden bu tehlikeli koşullarda itidalli davranmaları ve durumu daha da gerecek ve Suriye halkının çektiği acıyı arttıracak adımlardan kaçınmalarını istiyorum" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik başlattığı hava operasyonunun üzerinden saatler geçtikten sonra Ankara'dan ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada "Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz" ifadesine yer verildi.

Saldırılara karşı protesto

Suriye'nin başkenti Şam'da günün ilk ışıklarıyla birlikte saldırılar protesto edilmeye başlandı.

Kanada Başbakanı: Suriye'ye saldırıyı destekliyoruz

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye’yi hedef aldığı saldırıları desteklediklerini açıkladı.

Trudeau, Suriye’ye karşı başlatılan hava saldırıları üzerine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Kanada, geçtiğimiz hafta Doğu Guta’da düzenlenen saldırıda kimyasal silah kullanımını en güçlü şartlarda kınamıştı. Kanada, ABD, İngiltere ve Fransa'nın, Esad rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah saldırıları başlatma imkanlarını bozmak için harekete geçme kararını destekliyor. Suriye'de kimyasal silah kullanımını daha fazla araştırmak için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edeceğiz. Sorumlu olanlar adalete teslim edilmelidir"

Hizbullah: Suriye savaşında ABD amacına ulaşamayacak

Lübnan Hizbullahı, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'yi vurmasına tepki göstererek, "ABD'nin Suriye'ye, bölge halkına ve direniş hareketine karşı olan savaşı amacına ulaşamayacak" dedi.

AB Konseyi Başkanı: AB, müttefiklerin, yani haklının yanında yer alacaktır

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak, "ABD, Fransa ve İngiltere tarafından düzenlenen operasyon, Suriye rejiminin Rusya ve İranla birlikte, en azından bir bedel ödemeden, bu insani trajediyi sürdürmeye devam edemeyeceğini gösterdi." ifadesi kullandı. Tusk, "AB, müttefiklerin, yani haklının yanında yer alacaktır." açıklamasında bulundu.

Almanya Başbakanı Merkel: Saldırı gerekli ve uygun

Almanya Başbakanı Angela Merkel’den ilk açıklama… Merkel, ABD, Fransa ve İngiltere’nin saldırılarını ‘Suriye yönetimini daha fazla kimyasal silah kullanmaması için uyarmak açısından gerekli ve uygun’ diye niteledi.

Esad ilk kez konuştu: Batı iç savaşta kontrolünü kaybedince saldırdı, kararlılığımız daha da arttı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD liderliğindeki saldırıların, ‘Batı’nın iç savaşta kontrolünü ve inanılırlığını kaybettiğini fark etmesi sonrasında geldiğini’ söyledi.

Esad, saldırıların ‘ulusun her bir santimetrekaresinde terörizmle savaşıp onu ezme yönündeki kararlılıklarını artırdığını’ belirtti.

Suriye Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Esad’ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de telefonda konuştuğu, Ruhani’nin ‘İran Suriye’nin yanında’ dediği bilgisi verildi.

ABD'nin Moskova Büyükelçisi: İşbirliğine kapımız açık

ABD'nin Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman, işbirliğini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Huntsman, “Doğru şeyi yapacak, Esad rejiminin korkunç eylemlerini kınama konusunda dünyanın geri kalanına katılacak ve böyle bir şeyin bir daha yaşanmasına izin vermeyecek bir Rusya’yla işbirliğine hazırız” dedi. ABD’nin Suriye konusunda Rusya’yla tartışmaları ilerletmeye hazır oluğunu ifade eden ABD’li Büyükelçi, “Esad rejiminin korkunç ve yasadışı silahlar kullanmasına ise izin veremeyiz” diye ekledi.

Trump: Görev tamamlandı

ABD Başkanı Donald Trump, saldırıların ardından ilk açıklamasını Twitter’dan yaptı.

Trump “Dün geceki saldırı mükemmel biçimde gerçekleştirildi” dedi; Fransa ve İngiltere’ye teşekkür edip “Daha iyi sonuç alamazdık. Görev tamamlandı” diye yazdı.