Boğaziçi Üniversitesinde gözaltına alınan 15 öğrenciden 9’unun tutuklandığı soruşturmaya, öğrencilerin mahkemeye çıkarıldığı gün, HDP’yi ‘Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak tanımlayan savcının atanmasını haberleştiren Muhabir Cansu Pişkin’e ‘Terörle Mücadelede Görev Alan Kişileri Hedef Gösterme’ suçlamasıyla soruşturma açıldı.

 
Evrensel'den Gökhan Kınacı'nın haberine göre, Evrensel’in ‘Boğaziçililere özel savcı’ başlıklı haberine soruşturma açıldı. Haberde, üniversite içerisinde ‘Afrin lokumu’ dağıtılmasını protesto eden öğrencilerden 15’inin gözaltına alınmasının ardından görevlendirilen savcının, öğrencilerin adliyeye sevk edildiği 3 Nisan günü değiştirildiği aktarıldı. Öğrencilerin adliyeye çıkarıldığı gün soruşturmaya atanan savcının, daha önce bir iddianamede, HDP için ‘Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak bahsederken, 7 Haziran seçimlerinde 6 milyon insanın oyuyla barajı geçen HDP’nin başarısının “Terör örgütünün başarısı olarak kabul edildiği” iddia edilmişti.
 
Muhabir Cansu Pişkin, savcılığa verdiği ifadede savcının daha önce bakmış olduğu dosyada 6 milyon insanın oy verdiği bir partiyi ‘Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan parti’ olarak nitelediğini, bu savcının öğrenciler mahkemeye çıkarıldığı gün soruşturmaya atanmasının haber değerinin olduğunu ve isminin bu sebeple kullanıldığını anlattı.