Emekçi Hareket Partisi cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tavrını belirledi. EHP, HDP'nin Selahattin Demirtaş'ı aday göstermesinin ardından yaptığı açıklamada Demirtaş’ı aday göstermesinin demokrasi ve kardeşlik adına önemli bir tercih olduğunu belirtti. Cumhur İttifakı karşısında "Hayır" cephesinin tüm farklı kesimleriyle sandığa gitmelerinin sağlanmasının doğru bir adım olduğunu vurgulayan EHP, açıklamasında "Bu düzlemde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş için çalışacağız." dedi.

Emekçi Hareket Partisi'nin açıklaması şu şekilde:

Demokrasi İçin Hep Beraber Seçimde Oyunu Demirtaş'a Ver

Sarayın karşısında adayların kimler olacağı netleşti, taraflar belirleniyor. Hayır’ın her kesiminin, sandığa en fazla katılımla gitmesini sağlayabilecek genişlikte bir aday yelpazesi ortaya çıktı.

AKP-MHP ittifakı karşısında, Hayır cephesinin farklı kesimlerinin kendi adaylarını çıkararak, Hayır’ı oluşturan her kesimin daha fazla katılımla sandığa gitmesini sağlamaları, doğru sonuçtur. CHP-İYİ Parti-SP-DP blokunun dışında kalan HDP’nin, tüm toplumu kucaklayan 7 Haziran çizgisinin simgesi Demirtaş’ı aday göstermesi, demokrasi ve kardeşlik adına önemli bir tercihtir.

Bu düzlemde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş için çalışacağız.
Demokrasi ve kardeşlik mücadelesinden vazgeçmeyenlerle birlikte, tıpkı 7 Haziran sürecinde olduğu gibi bu seçim sürecini de canla başla yürüteceğiz.

Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi Genel Seçim de meclis çoğunluğunun AKP’den alınması açısından oldukça önemlidir. HDP’nin barajın altında bırakılma çabasına karşı, barajların yeniden yıkılması için, Genel Seçim’de de HDP’nin vekil adayları için çalışacağız.

Şimdi hem oy isteyeceğimiz, hem de oylarımıza sahip çıkma seferberliğini yürüteceğimiz bir seçim mücadelesine boylu boyunca giriyoruz. Adaylardaki çeşitlilik, rüzgarın muhalefetten yana esmesini de beraberinde getirecek. Muhalefetin her kesimi, kendi adayı için sadece sandığa gitmekle kalmayacak, aktif bir seçim mücadelesi de yürütecek.

Bundan önceki seçim süreçlerinde olduğu gibi, erken seçimin ilanından önce de açıkladık: Sol açısından, toplumun büyük çoğunluğunun siyasete dahil olduğu seçim süreçlerinden azade bir mücadele hattı yürütülmesi doğru değildir. Erdoğan’dan kurtulmak için seferber olan toplumun büyük kesimleriyle birlikte canla başla seçim mücadelesinin yürütülmesi günündeyiz.
Bir kez yenmemiz yeter.

Can çekişen Saray-AKP-MHP ittifakını yenebilmek için elimiz çok güçlü. “Seni başkan yaptırmayacağız” diyerek yürüttüğümüz mücadele ile, toplumun pek çok kesiminin harekete geçtiği 7 Haziran’daki dinamiği yeniden yakalayabiliriz. Harekete geçen milyonlar ile Erdoğan’dan kurtulabiliriz. Koşullar bizden yana.

Var gücümüzle çalışacağız. İktidar, bu Haziran’da da kaybetmeye hazır olsun.
 

 Açıklmayı siteden okumak için:

 

http://ehp.org.tr/aciklamalar/2001/demokrasi-icin-hep-beraber-secimde-oyunu-demirtasa-ver