2014 yılında Manisa Soma'da gerçekleşen maden faciasının yıl dönümünde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Madenci Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı TMMOB adına Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel yaptı. Basın açıklaması öncesinde konuşan TMMOB Yönetim Kurulu (YK) Başkanı Emin Koramaz, konuşma yaptı. 

"Bizler bu kazaların unutulmamasını, unutturulmamasını istiyoruz. Böylesi acıların bir daha yaşanmamasını istiyoruz" diyen Koramaz konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Yargı önünde mutlaka hesap verilmesi gerektiğini, adil yargılanma süreçlerinin uzatılmaması gerektiğini geçen her günün vicdanlardaki yarayı her gün biraz daha büyüttüğünü burada yeniden belirtiyoruz."

Yüksel, Koramaz'ın konuşmasının ardından Maden Mühendisleri Odası'nın bildirisini okudu. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Soma faciası 4 yıldır yargı sürecinde, 19 Haziran'da mahkemenin bir oturumu ve belki de son oturumu olacak. Faciada sorumlu olanların adalete uygun bir ceza almaları toplumun vicdanının bir kısmına da olsa iyi gelecek, en azından sorumlular ceza aldı diyebileceğiz. Ancak esas sorunun bu olmadığının bilinmesini istiyoruz çünkü çoğu kez alt düzey yöneticilere, maden mühendisi meslektaşlarımıza yöneltilen bu suç gerçek suçluları gizlemektedir."