Diken’in haberine göre; Bir fotoğraf üzerinden ‘günah keçisi’ ilan edildiğini söyleyen Yerkel, kamuoyundan özür dilediğini dile getirmişti.

Oyuncu Atay, Yerkel’in ‘özrü’nün ardından şu tweeti paylaşmıştı: Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle “torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz” falan.Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz! Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’sa, dünkü yazısında Atay’ın sözlerini paylaşarak, İnce ve Akşener’e şöyle seslenmişti:

“Sayın Muharrem İnce! Sayın Meral Akşener! Lütfen bu adama haddini bildiriniz!” Daha sonra “Sen de yargılanacaksın Ahmet Hakan” başlığıyla yazılı bir açıklama yapan Atay, “16 yıllık bu iktidar ve her koşulda halka karşı tetikçi olarak kullandığı herkes, aynı Yusuf Yerkel gibi ağlayarak, yalancı bir utanç içinde özür dileyecek fakat yine de yargılanacak! Sen de onlardan birisin. Tahir Elçi’nin kanı ellerinde hala, yoksa unuttun mu? Çünkü biz unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız!” demişti.

Avukat Tahir Elçi, Ahmet Hakan’ın ‘Tarafsız Bölge‘ programında sarf ettiği “PKK terör örgütü değildir” sözlerinin ardından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çıkan çatışma sırasında öldürülmüştü.

Olayı duyuran avukat Efkan Bolaç, “Nihayet Barış Atay’ı gözaltına aldırmayı başardılar. Birilerine yargılanacaksın demek veya affetmiyorum demek ne zamandır suç oldu” diye yazdı.

Bolaç, Evrensel’e yaptığı açıklamada Atay’ın Fatih Vatan Caddesi üzerindeki Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğünü, gözaltı gerekçesinin henüz açıklanmadığını söyledi. Bolaç, gözaltı gerekçesinin son günlerde yaşanan tartışmalarla ilgili olmasının yüksek ihtimal olduğunu söyledi ve evde arama yapılmadığını belirtti.

Savcılığa sevk edildi

Ahmet Hakan'ın hedef gösterdiği twitinden dolayı Türk Ceza Kanunu'nun 213. maddesi gereğince Barış Atay hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı r'esen savcının başlatmasıyla Atay sabah saat 6.00'da evinden gözaltına alınıyor. Öğleden sonra saat 14.30'da ifade işlemleri tamamlandı ve Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi. 

Barış Atay'ın gözaltı süresi 24 saat daha uzatıldı

Savcılık ifadesinin ardından incelenmek üzere telefonuna el konulan Atay'ın gözaltı süresi de 24 saat daha uzatıldı.

Serbest bırakılıyor

Avukat Efkan Bolaç Twitter hesabından Barış Atay'ın serbest bırakılacağını duyurdu. Bolaç'ın mezajı şöyle:

"Barış atay serbest bırakılıyor. Az önce emniyetten aradılar barışı almaya gidiyorum. Dayanışma her şeydir bu unutulmasın.."