8 Haziran’da İstanbul Kadıköy’de “Karneler sizin, gelecek bizim” sloganıyla eylem yaptıkları sırada gözaltına alınan öğrencilerden sekizi bugün savcılıkta ifade verdi. Deustche Welle Türkçe’den Burcu Karakaş’ın haberine göre 18 yaşından küçük öğrenciler Çağlayan Adliyesi’nde ifade vermeden önce aileleri ve avukatlarıyla birlikte basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması

İstanbul milletvekili (CHP) Sezgin Tanrıkulu’nun da katıldığı basın açıklaması sırasında öğrenciler, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganı attı.
Daha sonra ifade veren öğrenciler, herhangi bir terör örgütünün üyesi ya da sempatizanı olmadıklarını, eğitim sisteminden memnun olmadıkları için demokratik haklarını kullanarak eylem yaptıklarını söyledi. Polise mukavemet etmediklerini ve "dağılın" ihtarında bulunulmadığını ifade eden öğrenciler, gözaltına alındıkları sırada işkenceye maruz kaldıklarını belirterek polis memurlarından şikâyetçi oldu.

“Üst aramam çıplak yapıldı”

16 yaşındaki M. ifadesinde, “Polisler bana küfür etti ve yüzüme tükürdü” derken, 17 yaşındaki A., “Gözaltına alındığım sırada cinsel organıma basıldı” dedi. Ö. (16), polislerin elektrikli cop ve demir kelepçeyle kendisine vurduklarını söyledi. 17 yaşındaki kız öğrenci D. ise “Çift kelepçeyle ters kelepçelendim. Üst aramam çıplak olarak yapıldı” dedi.

Avukat Doğan: Suç duyurusunda bulunacağız

Öğrencilerin avukatı Tamer Doğan, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, polis saldırısına maruz kalan öğrencilerin Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden darp raporu aldıklarını söyledi. Doğan, polis memurlarından şikayetçi olacaklarını belirterek, “Öğrenciler savcılık ifadelerinde şikâyetçi olduklarını ifade ettiler. Biz de ayrıca avukatlar olarak kapsamlı bir dosya hazırlayarak suç duyurusunda bulunacağız” dedi.