AKP İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği 9 Haziran Cumartesi günü yapılan mahalle başkanları toplantısında, parti üyeleriyle bir araya gelen AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'nin baraj altında bırakılması için özel çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Dışarıya kapalı bu toplantıda "Bunu dışarıda konuşmam." diyerek parti üyelerine gizli talimat veren Erdoğan, her bir seçmenin markaja alınmasını istedi ve HDP'yi kastederek "Onların baraj altı kalması demek, bizim durumumuzun daha iyi olması demektir" dedi.

“HDP üzerinde çok farklı çalışmamız lazım”

Erdoğan'ın çok farklı çalışmalısınız diyerek açıkça talimat verdiği konuşmasının tamamı şöyle:

"Arkadaşlar, HDP ilçelerinde parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım, bunu dışarıda konuşmam. Burada sizlerle konuşuyorum, niye sizlerle konuşuyorum? Çünkü onların baraj altı kalması demek, bizim durumumuzun çok daha iyi bir noktaya gelmesi demektir. Dolayısıyla da, her ilçeden arkadaşların özellikle onlar üzerinde çok farklı çalışması lazım, çünkü siz kim kimdir bunu biliyorsunuz. Mahalle temsilcilerimiz eğer kimin kim olduğunu bilmiyorsa bilmesi lazım. Alacaksınız önünüze sandık seçmen listesini 'bu sandık seçmen listesinde kim kimdir' ve buna göre onlar üzerinde özel bir çalışma yapmanız gerektiğine inanıyorum ki bize çok farklı bir netice getirecektir. Markaja almak diyoruz ya, markaja alacaksınız."

 

İkinci video ortaya çıktı

İlk videonun dolaşıma girmesinden yaklaşık 1 saat sonra. Devam videosu niteliğinde başka bir video dolaşıma girdi. Erdoğan'ın videodaki konuşması şu şekilde:
"Yani bizim arkadaşlarımızdan önce onlar gelmemeli. Sandık müşahitlerimiz, müşahitler noktasında sandık kurulu üyelerinin dışında sandık müşahitleriyle bizim oralara takviye yapmamız lazım. Olur ya, diğerlerinden gelmeyen olursa sandık kurulu başkanı kimse, oradan müşahitlerden kim önce gelirse onu alacak. O kişi sandık kurulunun ikinci ya da üçüncü üyesi olabilir.

Burada bu defa neyi kazanırız? Sandık kurulundaki hakimiyeti biz elde etmiş oluruz. Yani burada çok hassas olmamız lazım. Bu işi hiç hafife almamamız gerekir. Yani bunları geçmişte çok yaşadık. Eğer bunu sağlama alırsak, İstanbul'da başlamadan işi bitirmiş oluruz.

Değerli arkadaşlar tabii 13 gün var. İş çantada keklik değil. Şu anda kamuoyu araştırmalarında falan öyle 'iş bitmiş havasında' değil söyleyeyim. Bu neyi gösteriyor? Son seçimlerde yaşadığımız olay; 7 Haziran, 1 Kasım... Bakın, bir 7 Haziran yaşamamalıyız. Aynı şekilde 1 Kasım yaşamamalıyız. Yani iş bıçak sırtı olmamalı. Şunu bilmenizi istiyorum. İstanbul, Türkiye'nin adeta 81 vilayeti burada temsil ediliyor. Buradan çıkan netice Türkiye'nin neticesidir."