301 işçinin yaşamını yitirdiği 13 Mayıs 2014'teki katliama ilişkin dava Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşma öncesi madenci aileleri, siyasi parti ve kitle örgütleri üyeleri Akhisar Garı önünde toplandı ve "Unutmadık, unutturmayacağız" pankartı açtı.

Duruşma başladı

Soma Davası, Manisa-Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde üç yıldır süren, 5’i tutuklu 51 sanığın yargılandığı davada bugün kararın açıklanması bekleniyordu.

Karar bekleniyordu, duruşma ertelendi

Soma katliamı davasında bugün karar açıklanması bekleniyordu. Ancak Mahkeme Başkanı, üye hakimlerden birinin ani gelişen rahatsızlığı nedeniyle duruşmayı 11 Temmuz Çarşamba gününe erteledi.

Aileler "hak hukuk adalet" sloganlarıyla karara tepki gösterdi.

Nöbet başladı

Soma Davası' nda aileler duruşma salonu önünde duruşma gününe kadar adalet nöbeti tutacaklarını açıkladılar. Duruşma salonu önünde nöbet başladı.

Duruşma gününe kadar adalet nöbeti tutacağını açıklayan ailelere polis ayrılmaları yönünde baskı yapıyor.

Arzu Çerkezoğlu: 301 madenci kardeşimizin hayatını kaybetmesinin sebebi bu taşeron düzenidir

Duruşma sonrası açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu çarşamba günü de burada olacaklarını belirterek, "Bu ülkede her yıl 6-7 tane Soma katliamı oluyor, hala daha sorumlular yargılanmıyor. 301 madenci kardeşimizin hayatını kaybetmesinin sebebi bu taşeron düzenidir ve bu düzeni hayata geçiren siyasal iktidardır." şeklinde konuştu.