Tekirdağ'da meydana gelen tren faciasıyla ilgili açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Kurtalan, "Felaketlerin nedeni doğa olayları değildir. Demiryolu hattı yapılırken göçme, çökme, tabaka kayması ve boşalmasıyla ilgili bilgiler dikkate alınmamıştır" dedi.

Felaketlerin nedeninin doğa olayları olmadığını söyleyen Kurtulan, "Demiryolu hattı yapılırken göçme, çökme, tabaka kayması ve boşalmasıyla ilgili bilgiler dikkate alınmamıştır. Yağan yağmur dikkate alınarak bakım ve kontrollerin yapılmadığı biliniyor. İnşaat Mühendisleri Odasının da böyle bir tespiti var. Bakım ihalesinin ödenek olmadığı gerekçesiyle iptal edildiği de biliniyor. Kazanın sadece yağan yağmurlara bağlanmaması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz" ifadesini kullandı.

'Ulusal yas ilan edilsin'

HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinden oluşan bir heyetin de Çorlu'ya gideceğini belirten Kurtulan, kaza nedeniyle ulusal yas ilan edilmesini ve TBMM Genel Kurulun da cuma günü özel oturum yapmasını istedi.

HDP heyeti Çorlu'ya gidiyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin de aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet, 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasının yaşandığı Çorlu’ya gidiyor.

Buldan ve Temelli’nin yanı sıra milletvekilleri Barış Atay, Erkan Baş, Hasan Özgüneş, Hüda Kaya ile Merkez Yürütme Kurulu, Parti Meclisi üyeleri ve Tekirdağ il yöneticilerinden oluşan heyet Çorlu'ya giderek, yaşananları yerinde inceleyecek.