24 Haziran seçimlerinin ardından OHAL’in kaldırılması bekleniyor. OHAL gündemi, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde OHAL’in kaldırılmasına yönelik hazırlıklar konusunda bir değerlendirme toplantısı yaptı. AKP’li kurmayların bir bölümü “Henüz gerekli çalışmalar yapılmadı. Böyle bir dönemde OHAL’in kaldırılması doğru olmaz. Bir süre daha devam etsin” görüşünü dile getirdi.

Erdoğan da, OHAL’in kaldırılmasını ancak boşluk oluşturmayacak şekilde alınacak tedbirlerin bir an önce uygulamaya konulmasını istedi. Bunun üzerine, söz konusu düzenlemelerin KHK ile yapılabileceği gündeme geldi ancak, bunun yasa teklifi olarak Meclis’ten geçirilmesine karar verildi.

Süresi 18 Temmuz’da dolacak OHAL kapsamındaki terörle mücadele yasasında değişiklikler yapılacak, yasa metnine dönüştürmek için yaklaşık 100 maddeden oluştuğu belirtilen yeni bir paket hazırlanacak. TBMM Başkanlık seçimlerinin tamamlanması ve komisyonlarının oluşması ile birlikte en geç önümüzdeki hafta Meclis gündemine getirilmesi planlanan kanun teklifi ile OHAL kapsamında alınan bazı tedbirler yasalara taşınacak.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun bugün yayınlanan haberinde yapılacak değişiklikleri şöyle sıraladı:

AKP kurmayları “Başta FETÖ ve PKK olmak üzere terör örgütleri ile mücadele için ek tedbirler gerekli. Bunun için terörle mücadeleye ilişkin yasalarda değişikliklere gidilecek. Bir boşluk oluşmadan mücadele edilmesi için, OHAL kapsamındaki bazı uygulamalar için yasa çıkarılması gerekiyor” dedi. AKP kurmaylarının verdiği bilgiye göre özellikle, herhangi bir olay olduğunda güvenlik birimlerinin müdahale yetkisi olacak.

Bu kapsamda, valilerin kullandığı yetkileri artırılacak. Bölgesel ‘Kriz yönetimi bölgesi veya kısmi OHAL’ anlamına gelecek müdahalelerin devreye girmesi sağlanacak. Belli bölge ve belli bir süreyi kapsayan ‘Kısmi OHAL veya güvenli bölge ilan etme’ uygulaması ile hükümetin olaylara karşı kurmak istediği baskıları devam ettirecek. Yapılacak kanuni düzenleme ile ev ve araç arama, gözaltı ve teknik takiplerin daha kolay yoldan alınması hedefleniyor.