ABD Başkanı Donald Trump'tan İran ambargosuna dair çarpıcı bir açıklama geldi. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Trump İran'la iş yapanların ABD ile iş yapamayacağını ifade etti. 

AB'den İran açıklaması

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB'ninİran ile ticaretin artırılmasını teşvik ettiğini söylemişti. Mogherini, hem bölge hem dünya güvenliğinin çıkarına olduğuna inandıkları anlaşmanın, İran halkına kazandırdığı ekonomik faydaların sürmesi ve İran 'ın anlaşmada kalması için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını dile getirmişti.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırım kararına Erdoğan ne demişti? 

25 Temmuz'da Güney Afrika ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Recep Tayyip Erdoğan, 

ABD'nin İran 'a yönelik yaptırımlarına ilişkin Türkiye'nin tavrı konusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

"ABD bizim için nasıl stratejik ortak ise bizim dünyadaki diğer stratejik ortaklarımızla olan ilişkilerimiz kesmek bizim bağımsızlık anlayışımıza ters düşer. Hem komşumuz olacak, hem stratejik ortaklığımız olacak. Öyle ürünler onlardan alıyoruz ki, bu ürünleri almadığımız zaman benim ülkemi kış boyu kim ısıtacak. Aynı şekilde kazan kazan esasına göre birçok gelişmeler var. Bunları nereye koyacağız. Bunları farklı yerlerden ulaşmak suretiyle bizlere iletmek bizleri ayrıca üzmektedir. Şu ana kadar sayın Başkan iyi bir duruş sergilemiştir. Gelen heyetler bizim düşüncemizi almışlardır. Temenni ederim ki yanlış adımlar atılmamış olsun."