DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da bulunduğu 35 işçi ve sendikacının serbest bırakılması talebiyle DİSK ve TMMOB açıklama yaptı. DİSK, "Asıl tutuklanması gereken işçileri bu koşullarda çalıştıranlar" derken, TMMOB, "Özgür Karabulut ve tutuklu işçiler derhal serbest bırakılsın" çağrısı yaptı.

Çerkezoğlu: Gözaltına alınması gereken işçiler değil, patronlardır
 
İstanbul Çalışma ve İş Kurumu önünde toplanan DİSK üye ve yöneticileri ile siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri, Özgür Karabulut’un tutuklanmasına tepki gösterdi.
 
HDP ve CHP Milletvekillerinin de katıldığı eylemde açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asıl suçlunun çalışma ve yaşama haklarını savunan inşaat işçilerinin ve Karabulut’un değil; sendikalaşmayı engelleyen, iş cinayetlerinin üstünü örten, işçilerin maaşları vermeyen ve tüm bunlara göz yumanların olduğunu belirtti. Çerkezoğlu, “Bugüne kadar aralarında Dev Yapı İş Genel Başkanımız Özgür Karabulut’un da olduğu 35 işçi ve sendikacı tutuklandı. Karabulut, iş cinayetlerinde katledilen, maaşları ödenmeyen, tahtakurularına yem edilen 3’üncü Havalimanı işçilerinin haklı mücadelesini yürütmüştür. Sendikasının ve inşaat işçilerinin kendisine verdiği sendikal görevleri yerine getirmiştir. Bir sendika genel başkanının bu görevleri yapması suç sayılamaz” dedi.
 
İnşaat işçilerine yönelik saldırıların tüm işçi sınıfına dönük olduğunu aktaran Çerkezoğlu, “Gözaltına alınması gereken insanca çalışma ve yaşama koşulları talep eden işçiler değil, işçileri kölece şartlar altında çalıştıran patronlardır. Yapılması gereken, gözaltına alınan ve tutuklanan tüm inşaat işçileri derhal serbest bırakmak, işçilerin taleplerini karşılamak ve insan dışı koşullarda işçileri çalıştıran işverenler hakkında etkin bir soruşturma yürütmektir” şeklinde konuştu.
 
Ankara: İnsanca çalışma ve yaşama talebi tutuklanamaz
 
Ulus Atatürk Heykeli önünde gerçekleşen açıklamaya, DİSK eski Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz,  TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu üyesi Özgür Topçu, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, EMEP, CHP, HDP, SYKP, EHP il yönetimleri, DİSK’e ve KESK’e bağlı sendikaların genel başkanları ve şube yöneticileri de katıldı.
 
DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, bir sendika genel başkanının görevini yerine getirdiği için tutuklanamayacağını, asıl tutuklanması gerekenlerin işçileri insanlık dışı koşullarda çalıştıran işverenler ve buna göz yumanlar olduğunu dile getirdi.

"Asıl suç sendikal faaliyeti engellemek"
 
Görgün, “Özgür Karabulut, iş cinayetlerinde katledilen, maaşları doğru düzgün ödenmeyen, bedenleri tahtakurularına yem edilen 3. Havalimanı işçilerinin haklı mücadelesini yürütmüştür” dedi. Asıl suç olanın sendikal faaliyetin yerine getirilmesinin engellenmesi olduğunu belirten Görgün, “Asıl suçlular, iş cinayetlerine, ödenmeyen maaşlara, tahtakurularına göz yumanlardır. Asıl suçlular işçilerin her biri suç duyurusu niteliğinde olan taleplerine kulaklarını kapatanlar, ihaleleri yapan patronları değil işçileri tutuklayanlardır. Asıl suçlular, işçilerin kölelik düzeni şartları altında çalışmalarına kayıtsız kalan devletin yetkili kurumlarıdır. Çalışma Bakanlığıdır” diye konuştu.