Almanya, Erdoğan'ın Merkel'le düzenlediği basın toplantısına 'Gazetecilere Özgürlük' tişörtüyle katılınca salondan çıkarılan gazeteci Adil Yiğit (60) hakkında sınır dışı kararı çıkardı. 

Hamburg Yabancılar Dairesi karara Yiğit’in 2014 yılında Türk pasaportunu geri almış olmasını gerekçe gösterdi. 21 Ocak’a kadar ülkeyi terk etmesi istenen Yiğit'e aksi takdirde zorla gönderileceği bildirildi.

İlk gençlik yıllarında Fransa'ya iltica eden ve ardından Almanya'ya gelip buna bağlı oturma izni alan Adil Yiğit, 2014 yılında politik koşulların iyileşme umudunu gerekçe göstererek Türk pasaportunu yeniden aldı. Alman Yabancılar Dairesi, "Türk pasaportunu geri aldığına göre artık iltican düşmüştür” diyerek Yiğit hakkında sınır dışı kararı verdi.

21 Ocak'a kadar süre tanıdı 

Hamburg Yabancılar Dairesi tarafından verilen kararda, “Almanya'dan Türk vatandaşı olarak oturma izninizi uzatma veya yenisini alma talebiniz reddedilmiştir. 22 Ocak 2019'a kadar ülkeyi terk edin” ifadeleri yer aldı. Yiğit’e ülkeyi terk etmemesi halinde zorla sınır dışı edileceği de bildirildi. Avrupa Postası isimli internet sitesinin sahibi Adil Yiğit ise şimdi olayı mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.

'İlticaya başvurmak istemiyorum'

Artı Gerçek'te yer alan habere göre Hamburg Yabancılar Dairesi'nin kararını sürpriz olarak nitelendiren Yiğit, iltica başvuru hakkının olduğunu ancak bu yola başvurmak istemediğini söylüyor. Yiğit, "Bu kararla Hamburg Yabancılar Dairesi beni iltica statüsüne koymak istiyor. Bu, bugüne kadar kazandığım hakları kaybetmek anlamına geliyor. Almanya’da bürokrasinin nasıl işlediğini çok iyi biliyorum. İlticaya başvurmak istemiyorum" dedi.