Oyuncu Ahmet Kural'ın sevgilisi şarkıcı Sıla Gençoğlu’nu darp ettiği iddiasıyla açılan soruşturmada Türkiye'de gündem oldu. Türkiye'de kadına yönelik şiddet Avrupa Konseyi'nin raporlarına da girdi.
 
Avrupa Konseyi uzmanları, Türkiye’den kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet konusunda daha etkili önlemler almasını istedi.
 
Avrupa Konseyi’nin yayımladığı raporda, “En yüksek siyasi ve kamu düzeyi de içinde olmak üzere, Türk toplumunda kadına yönelik şiddeti teşvik eden, kadın rollerine ilişkin yerleşmiş, kısıtlayıcı ve kalıplaşmış görüşlerin devam etmesinden dolayı ciddi endişe duyuyoruz” denildi.
 
Avrupa Konseyi bünyesinde hazırlanan, “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin İstanbul Sözleşmesi”nin uygulanmasını denetlemekle sorumlu uzmanlar çalışma grubu, Türkiye ile ilgili hazırladığı raporu kamuoyuna açıkladı.
 
“Kadına yönelik şiddet olaylarının sorumlularının cezasız kalmasının endişe verici olduğu” belirtilen raporda, “kadına yönelik şiddet vakalarının etkin bir şekilde soruşturulduğu, kovuşturulduğu ve yaptırıma tabi tutulduğuna dair yeterli veri veya kanıt olmaması” eleştirildi.
 
Zorla evlendirmelerin önüne geçilmeli
 
Zorla evlendirilmenin yaygınlığına işaret edilen 136 sayfalık rapor, Türkiye’de kadınların yüzde 25’inin 18 yaşına gelmeden evlendirildiğini ortaya koyarken, bu oranın kırsal kesimde yüzde 32’ye çıktığı uyarısı yapıldı.
 
Rapor, Türk kadınlarının en az yüzde 27’sinin hayatları boyunca en az bir kere takip edilerek tacize uğradığını ortaya koydu. Raporda, takip sonucu tacizin de yasalar önünde suç sayılması gerektiği vurgulandı.
 
Zorla evlilik suç
 
Uzmanlar grubu raporun tavsiye bölümünde, zorla evliliğin yasalar önünde suç sayılması, cinsel tacize ve tecavüze uğrayanların bunu yapanlarla zorla evlendirilmesinin suç sayılarak önüne geçilmesi ve evliliğin bu suçu geçersiz bırakmasının da önüne geçilmesini istedi.
 
Şiddete maruz kalan kadınların yeniden şiddet kurbanı olmalarının önüne geçebilmek için, bu kişileri daha iyi koruyabilecek önlemlerin alınması gerektiği vurgulanan raporda, bu kişilerin sistemli bir şekilde durumlarının ve karşılaştıkları risklerin değerlendirilmesine olanak sağlayacak soruşturmanın yapılarak, suçluların etkili bir şekilde cezalandırılması istendi.