Diyarbakır’da 17 yaşındaki Z.M.’nin korucular ve askerler tarafından sistematik olarak cinsel saldırı ve işkenceye maruz kalması üzerine açılan davada skandal indirimler yaşandı. Sanıklardan üçü korucu altı sanık 12,5'ar yıl, cinsel istismarda bulunan karakol komutanı astsubay M.Y. de 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. sanıklardan F.B., H.M., F.M., İ.M., H.M. ve M.T.’yi önce 15’er yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından yargılama sürecindeki ‘olumlu’ davranışları iddiasıyla bu cezayı 12,5’ar yıl hapse indirildi.

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre Diyarbakır’ın bir köyünde oturan 17 yaşındaki Z.M., 2009 yılında geç kaydedildiği ilköğretim okulunun altıncı sınıfında okurken okul güvenliğinden sorumlu korucu F.B.’nin cinsel saldırısına maruz kaldı. Bir yıl boyunca aralarında korucu akrabalarının bulunduğu altı kişinin tecavüzüne ve dönemin jandarma karakol komutanı M.Y.’nin ile birlikte bir kişinin daha cinsel istismarına maruz kalan Z.M., sadırıları babasına anlattı.

Z.M.’nin şikayeti üzerine soruşturma başlatan Savcılık, hazırladığı iddianamede cinsel saldırıyla suçlanan korucular F.B., F.M. ve İ. M. ile köylüler M.T., H.M. ve H.M. hakkında 15 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istedi. Savcılık, Z.M.’ye cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan karakol komutanı astsubay M.Y. ile köylü A.M. hakkında da iki yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Koruculara ‘olumlu davrandınız’ indirimi

Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi sanıklardan F.B., H.M., F.M., İ.M., H.M. ve M.T.’yi önce 15’er yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından yargılama sürecindeki ‘olumlu’ davranışları iddiasıyla bu cezayı 12,5’ar yıl hapse indirdi. Astsubay M.Y.’yi üç yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, aynı gerekçeyle bu cezayı da 2,5 yıla indirdi. Mahkeme, cinsel taciz iddiasıyla yargılanan sanık A.M.’nin ise beraatına karar verdi.