Adana’da bir ortaokulda 11 ve 12 yaşlarındaki 10 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunan ve yaklaşık 10 aydır tutuklu yargılanan 61 yaşındaki matematik öğretmeni Z.G.’ye  135 yıl hapis cezası verildi.

Merkez Çukurova İlçesi’nde bir devlet ortaokulunda okuyan 10 kız öğrencinin ailesi, çocuklarının okula gitmek istememesi nedeniyle rehberlik öğretmenleriyle görüştü. Durumdan şüphelenen rehber öğretmen ve okul yöneticileri, öğrencilerin her biriyle ayrı görüşme yaptı. Uzman gözetiminde görüşülen  çocuklar, yaşadıklarını anlattı. Geçen 3 Mart’ta yakalanan Z.G., tutuklandı.

İftiraya kurban gidiyorum

‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlarından toplam 220 yıla kadar hapisi istenen Z.G., Adana 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı.

Sanık Z.G. sınavlarda yüksek not alamayan çocukların ailelerin kendisine kumpas kurduğunu iddia etti.  Z.G. savunmasında şunları söyledi:

“Ben 35 yıllık öğretmenim. Çocuğumu nasıl seviyorsam öğrencilerime de öyle davrandım. Bugüne kadar hiç soruşturma geçirmedim. Veliler ve öğrenciler beni seviyordu. Amacım matematiği çocuklara sevdirmekti. Çocuklar bana gelip sarılırdı. Ben de onları, ‘çiçeklerim’ diye severdim. Alınlarından, saçlarından öperdim. Onlar benim evladım gibi. Kendi çocuklarım gibi sevip alınlarından öptüm. İğrenç iftiraları duyunca şok oldum. Benim ereksiyon sorunum var. Şehvet sorunu olan biri çocukları kucağına oturtur mu? Bana kumpas kuruldu. Onlar benim evladım. Bu çocuklar mutlaka yönlendiriliyor. İftiraya kurban gidiyorum.”

Mahkeme heyeti, Z.G.’yi, 9 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle toplam 135 yıl hapis cezasına çarptırdı. Bir öğrenciye yönelik cinsel istismar suçundan beraat eden Z.G.’nin cezasında herhangi bir indirim uygulanmadı.

(Fotoğraf: DHA)