DİHABER'den alınan bilgilere göre İzmir'de Bornova Körfez Özel Eğitim Merkezi'nde Bahçecilik dersine giren 61 yaşındaki öğretmen Şevket G.'nin, E.Y., B.K., T.Ç., isimli zihinsel engelli öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Cinsel istismar olayı ise öğrencilerin okulda bulunan H. İsimli öğretmenlerine olayı anlatması ile ortaya çıktı.

Okul idaresi tarafından ailelerinin bilgilendirilmesinin ardından aileler, Şevket G. hakkında şikayetçi oldu. Ailelerin şikayetçi olmasının ardından öğretmen, İzmir Emniyeti Ahlak Büro Ekipleri'nce gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcısı'nın başlattığı soruşturma kapsamında suç delili olarak sadece Şevket G.'nin flaş belleklerine el koyulurken, kendisine ait bilgisayar ve telefonuna ise delil olarak el konulmaması davaya giren avukatların tepkisine yol açtı.

Engelli öğrencilere ‘cinsel içerikli’ video izletmiş

Yaşadığı derin travmadan dolayı E.Y.'nin ifadesi alınamazken, B.K., T.Ç., verdikleri ifadede cinsel istismarı doğruladı. B.K., ve T.Ç., verdikleri ifadelerinde öğretmenlerinin sürekli biri siyah ve biri kırmızı olmak üzere 2 adet flaş bellek taşıdığını, sınıfta bulunan 7 erkek öğrenciyi sınıftan çıkarttıktan sonra cinsel içerikli fotoğraf ve videoların bulunduğu flaş belleği bilgisayara takıp kendilerine izlettiğini, sınıfa birinin gelmesi ile birlikte diğer flaşı bilgisayara takarak kendilerine ağaç ve çiçek fotoğrafları gösterdiğini kaydetti. B.K., T.Ç., Gülenç'in sürekli vücutlarının belli bölgelerine elle dokunduğunu ifade eden B.K. ve T.Ç., öğretmenlerinin sürekli kendilerine 'kızlar sizde böyle giyinip bu kadınlar gibi olun' dediğini söyledi.

Yaşananları kimseye anlatılmamaları konusunda sürekli tehdit edildiklerini belirten B.K. ve T.Ç., "Sürekli bize 'eğer size yaptıklarımı kimseye söylerseniz üçünüzü bodrum katına indirip farelere yediririm' diyordu" ifadelerini kullandı.

'Geçmişte sildiğim cinsel içerikli videolar olabilir’

Öğretmen Şevket G., emniyet ve savcılıkta verdiği ifadede ise iddia edilen cinsel istismar olayını reddederken, ifadesinde şunları belirtti: "Kullandığım iki flaş bellekte Bahçe Kursu uygulamaları videoları mevcuttur. Flaş bellekleri uzun zamandır kullandığım için içinde daha önceden silmiş olduğum cinsel içerikli video ya da resimler olabilir."

Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından İzmir Adliyesi'ne sevk edilen öğretmen, çıkarıldığı 2. Sulh Ceza Hâkimliği'nce tutuklanarak cezaevine gönderildi.