Kadın düşmanı ifadelerden oluşan ‘İslamda Evlilik ve Aile Hayatı Rehberi’ adlı kitabın Kütahya Belediyesi tarafından yeni evli çiftlere dağıtılması tepkilere neden olmuştu. Tepkilerin üzerine açıklama yayınlayan Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu açıklamasında kitabı sürdürülebilir evlilikler  için yeni evlenen çiftlere dağıttıklarını söyledi.  

 Belediyenin web sitesinden açıklama yayınlayan Saraçoğlu, söz konusu kitabın 2014 yılından bu yana dağıtıldığını ifade etti.

Saraçoğlu, kitabın bir kitabevinden satın alındığını aktararak, ‘çiftlerin evlilik hayatlarında rehber edinmeleri, bilmedikleri konularda okuyup öğrenmeleri ve boşanmaların artmasından dolayı sürdürülebilir evliliklere destek olmak amacıyla dağıtıldığını’ ifade etti

Kitabın içeriği yoruma açıktır

Saraçoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Kitabın içeriği ise yoruma açıktır. Ayet, hadis ve bilimsel araştırmalara dayandırılmış çalışmalardan oluşmuştur. İlgili bakanlığın ve Diyanet İşleri Başkanlığının izniyle yaklaşık 20 yıldır piyasada bütün kitabevlerinde bulunabilen, basım ve dağıtılmasında herhangi bir sakınca olmayan bir kitaptır.”

Şimdiye dek şikayet almadık

Kitap ile ilgili şimdiye dek şikayet almadıklarını savunan AKP’li belediye başkanı, “Şunun da bilinmesini istiyoruz; gittiğimiz her yerde geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize boyama kitabı, 100 temel eser, roman ve hikaye kitabı dağıtıyoruz. Amacımız okuyan, düşünen sorgulayan bir gençlik ve toplum oluşturma” dedi.

Haberler siyasi gündem değiştirme ve karalama amaçlı

Saraçoğlu, konuyla ilgili haberlerin ‘siyasi gündem değiştirme ve itibarsızlaştırma, karalama’ amacıyla yayınlandığını öne sürdü.

“Milletimiz diriliş mücadelesi verirken, bu gibi gündem dışı önemsiz konularla hiç kimse siyasi rant elde etmeye kalkmasın. Ayrıca bu konuyu irticayla bağlantı kurarak gündeme getirenlerin amacının ne olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

Kitapta ne yazıyor?

Bir dönem Diyanet’te din görevlisi olarak çalışan Hasan Çalışkan’ın yazdığı ‘Evlilik ve Aile Hayatı’ adlı kitabın, Kütahya Belediyesi tarafından yeni evlenen çiftlere nikah merasimi sırasında verildiği ortaya çıkmıştı.

Kitapta özetle şu ifadeler yer alıyor:

- Çalışma hayatında kadın iş yerinde kocasından daha yakışıklı erkeği görürse gönlü ona kayabilir, kırsın dizini otursun

- Çalışma hayatı kadının kocasına karşı olan cinsel görevini olumsuz etkiler

- Kocası için süslenmeyen, erkeğin reisliğine itaat etmeyen kadın dövülebilir, kadına evin hakimini hatırlatır, ilaç gibidir

- Çok eşlilik yararlıdır, hatta huysuz karısı olan erkek kadını boşayıp başka bir erkeğe bela etmek yerine, ikinci eşi alıp ilk eşin rekabet duygularını harekete geçirip onu dize getirse daha iyi olmaz mı

- Evin erkeği öfkelendiğinde evin hanımı hemen susmalı, özür ve af dilemeli, kocasını kızdırmamalı

Sadece Kütahya’da değilmiş

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet konuyu Meclis gündemine taşımış ve söz konusu kitabın Pamukkale belediyesince de dağıtıldığını söylemişti.  Hürriyet, kitabın orijinalinin ‘İslamda Evlilik ve Mahremiyetleri’ adıyla Meclis kütüphanesinde de bulduğunu, ancak yeni basımın farklı olduğunu anlatmıştı.