Güloğlu’nun ‘S… olsun gitsin’ sözlerinin Sıla’nın açıklamalarına istinaden söylediği ve bu ifadelerin eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği tespitinde bulunulmuş ve Güloğlu hakkında iki buçuk yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. 

Diken'in hazırladığı habere göre, geçen hafta görülen ilk duruşmada, mahkeme hakiminin savunmadaki ifadeleri tutanağa geçirmediğini ileri süren Güloğlu ve avukatı Emrullah Gözcü, 9. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi hakkında reddi hakim talebinde bulundu.

Dava Uzlaştırma Bürosu’na gönderilmişti

Dilekçede, Güloğlu’nun duruşmada yaptığı savunmada sarf ettiği bir cümlenin tutanağa yanlış geçirilmesi üzerine itiraz eden avukat ile hakim arasında başlayan tartışmaya yer verildi.

Hakim Ahmet Duymaz’ın, avukat Emrullah Gözcü’nün yaptığı beş dakikalık savunmadan tek bir cümlenin tutanağa geçirilmediğinin iddia edildiği dilekçede, Duymaz’ın ‘tarafsızlığa şüphe düşürecek’ şekilde hareket ettiği ileri sürüldü.

Güloğlu ile iki avukatının duruşma sonrası mahkeme hakimi hakkında tuttukları tutanak da dilekçeye eklendi.

Geçen hafta yapılan ilk duruşmada hakim Duymaz, davanın Uzlaştırma Bürosu’na gönderilmesine karar vermişti.

Ne olmuştu?

Sıla, Yenikapı’da düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ öncesi “Darbelere karşıyım ama böyle bir şovun içinde olmayacağım” dediği için iktidara yakın medyanın hedefi olmuş, konserleri de arka arkaya iptal edilmeye başlamıştı.

Hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ iddiasıyla suç duyurusunda da bulunulunca Sıla, Instagram hesabından bir açıklama yayınlayıp, “Demokrasi farklılıklara saygı duymanın, o rengi farklılıklarla omuz omuza yaşamayı becerebilmenin adıdır” demek zorunda kalmıştı.

Yenikapı’daki ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde Beyaz TV’ye konuşan veren Güloğlu, Sıla için ‘S… olsun gitsin’ demiş, Sıla, kendisine hakaret eden Güloğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Bunun ardından ifade veren Güloğlu, sözlerinin doğru olduğunu, ancak hakaret etmediğini savunmarak “Ancak bunu vatan hainlerine karşı söyledim. O son cümle, doğrudan şikayetçiyi kast ederek söylediğim bir cümle değildir. Suçlamaları kabul etmiyorum” demişti.

(Fotoğraf: DHA)

'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılmayan şarkıcı Sıla, aldığı tepkilere yanıt verdi

‘Ya sev ya terk et’ diyen Davut Güloğlu Yenikapı Mitingi’ne katılmayan Sıla’ya küfür etti

Davut Güloğlu'ndan pişkin savunma: Ben bir defa s...r çektim, bana edilmeyen küfür kalmadı