Rapordan aktarılan ifadeye göre, geçen yıllara oranla 2016 yılında kadın cinayetleri arttı, 328 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti. Bu yıl kadın cinayetlerinin %50’si OHAL döneminde gerçekleşti. 2016 ayrıca, kadınların direnişi sayesinde önemli kazanımların da elde edildiği bir yıl oldu.

Bütün bir yılın en önemli kazanımı;  AKP’nin “erken yaşta zorla evlendirme ve tecavüzü kapsayan çocuk istismarını” yasalaştırmak için bir gecede geçirmeye çalıştığı “utanç önergesi”nin iptal ettirilmesiydi. Kadınların güçlü direnişi sayesinde önce geri çekilen önerge, ardından iptal edildi.

2016 yılının kazanımları

- Cansu Kaya’nın davasında katiller tutuksuz yargılanırken davayı takip eden avukatlar kadın örgütleri sayesinde katiller tutuklandı, indirim uygulanmadı. Sanık Kasım’da görülen karar duruşmasında "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Platformun takip ettiği birçok kadın cinayeti, cinsel şiddet, çocuk istismarı davasında sanıklara kolayca indirim uygulayamadılar.

-İntihar eden Cansel için liseli arkadaşları sessiz kalmadı, Zonguldak’ta yurttan kaçırılan arkadaşları için genç kadınlar asla sessiz kalmadı tüm kadınları harekete geçirdi.

-Saadet Öğretmen Çocukların istismar edilmesine göz yummayıp açığa çıkardı ve tüm toplumun mücadelesi haline getirdi.
        
-8 Mart’ta meydanları kadınlara yasaklamaya çalışanlara karşı binlerce kadın bu yasakları hep birlikte aştı.
         
-Kadınlar boşanamadığı için öldürülürken Meclis boşanmaları araştırma komisyonu kurdu ve rapor yayınladı. Kadınlar komisyonu da raporunu da tanımıyoruz deyip o raporu yırtarak tarihin çöplüğüne gönderdiler. Bir daha o rapordan söz edilmedi.
         
-Çok zordur diye düşünülen işyerinde taciz davası Zuhal Güneş’le birlikte kadınların kararlı direnişi ile açıldı.
         
-Kadınlara sürekli anneliğin kutsal görev, en iyi kariyer olduğunu anlatanlara karşı tam yarım demeden tüm kadınlar anneliğin ancak tercih olabileceğini gösterdi.
         
-Hayatta kalabilmek için şiddet uygulayan kocasını öldürmek zorunda olan Çilem Doğan kadınların mücadelesi sonucu tahliye edildi.
         
-Tehlikenin farkında olan kadınlar istediği yerde istediği saatte gezmek için, istediği kıyafeti, şortu giyebilmek için özgürlükleri ve laiklik için OHAL’e rağmen 33 ilde eylem yaptı.
 
-Ayşegül Terziye atılan tekme tüm kadınlara atıldı diyerek kadınlar eylemler düzenledi. Parkta saldırıya uğrayan Ebru Tireli için her akşam başka bir parkta gezi düzenledi kadınlar. 
Yakılarak öldürülen Hande Kader’in ardından tüm toplum nefret cinayetinin ne demek olduğunu gördü ve sokaklara döküldü, belki de uzun zamandır ilk kez LGBTT hareketinin taleplerini gerçekten anladı.
 
-TCK’nın 103. Madde değişikliğinin eki olan tecavüzcünün suçunun ertelenmesini öngören önerge iptal ettirildi. Bu utanç önergesine karşı binlerce kadın sokaklarda meydanlarda buluştu, çocuklardan elinizi çekin diyen, istismarcıları aklatmayacağız diyen kadınlar önerge görüşüleceği gün meclise akın etti. Meclisin koridorları kadınların sesleri ile yankılandı.
 
-Kadınlar dünyanın tüm kadıları için dünyanın tüm kadınları ile birlikte mücadeleyi sürdürdü, Arjantin, Polonya, nice kadın direnişi ile sınır tanımadan bağ kurdu.
 
2016 yılının kadın cinayeti verileri
 
2016'da işlenen kadın cinayetlerinin %50'sinin OHAL döneminde işlendiği belirtiliyor. Bu yıl işlenen cinayetlerin %44'lük kısmı tespit edilemeyen sebeplerden kaynaklanıyor. Bunun dışında kadınlar en çok kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürüldü.
 
En çok 36 yaş ve üzerindeki kadınların öldürüldüğü görülürken, 2016 yılında kadın cinayetleri en çok ateşli silahlarla gerçekleştirildi.