Etimesgut hattı Özel Toplu Taşıma Aracına binen bir kadın 4 Ocak günü, otobüsün şoförü tarafından cinsel saldırıya uğradı. “Birine söylersen seni bulur yine tecavüz eder, sonra da boğazını keserim” diyerek tehdit edildi.

“Tacize, tecavüze, şiddete karşı her yerdeyiz”

Bunun üzerine kadınlar “Bedenimize, emeğimize ve kimliğimize yönelik her tehdit, her saldırı, her türlü şiddet, her tecavüz karşısında biz kadınlar artık susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diyerek bugün (8 Ocak) Ankara’da eylem gerçekleştirdi.

“Tacize, tecavüze, erkek şiddetine karşı her yerdeyiz” pankartı ile Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen Ankara Kadın Platformu üyeleri basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın satır başları ise şöyle:

Yaşadığımız ülke, şort giydiğimiz için otobüste şiddete uğradığımız, parkta spor yaptığımız için saldırıya uğradığımız, barış dediğimiz için eşitlik, özgürlük dediğimiz için, yaşam biçimimize karışamazsın laiklik gerek dediğimiz için şiddete uğradığımız, gözaltına altına alındığımız, tutuklandığımız bir ülke.

Böyle bir ülke istemiyoruz dediğimiz ve isyanımızla direndiğimiz bu günlerde, Ankara’da adeta Özgecan Aslan katliamını hatırlatan bir tecavüz yaşandı. 4 Ocak tarihinde Etimesgut hattı Özel Toplu Taşıma Aracına binen bir kadın, otobüsün şoförü tarafından tecavüze uğradı. “Birine söylersen seni bulur yine tecavüz eder, sonra da boğazını keserim” diyerek tehdit etti. Can güvenliğimizin olmadığı otobüsler, parklar, sokaklar, hayatlar istemiyoruz. Bedenimize, emeğimize ve kimliğimize yönelik her tehdit, her saldırı, her türlü şiddet, her tecavüz karşısında biz kadınlar artık susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz

Açıklama; “Dayanışma ile güçlenecek yaşamlarımıza sahip çıkacak ve erkek egemen sisteminize teslim olmayacağız. Bu beden, bu ülke, bu hayat bizim” denilerek sona erdi.