2 Şubat 2016 tarihinde Bolu'da 80 yaşındaki Hatice U.'nun davası 16 Şubat günü Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Hatice U.'nun üzerinden bulunan DNA örnekleri ile sanık L. Mesut Çalışkan'ın DNA örneklerinin uyuştuğu Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporla kesinleşti. Tecavüzü kabul eden sanık Çalışkan cinayeti kabul etmedi.

Sanık Çalışkan suçu işlediği tarihte 18 yaşında olduğu için sürecin çocuk suçlu olarak işlediği davada, sanık yakınları şahit olarak dinlendi. Hatice U.'nun tanıklarının bir sonraki duruşmada dinlenilmesine karar verildi. Dava 6 Nisan'a ertelendi.

Hatice U.'nun torunu Huriye U. dava sürecini Yarın Haber'e değerlendirdi. Hatice U.'nun torunu şu ifadeleri kullandı:

Anneannemi bulan teyzem sağlıkçı olmasa, ambulans çağırmasa biz öldürüldüğünü bile bilmeyecektik. Adli Tıp da incelediler, aylar sonra anneannemin öldürüldüğü ortaya çıktı. Aylar sonra tecavüze uğradığı ortaya çıktı. Anneannem bir kere öldürüldü ama sene boyunca öldürüldüğü, tecavüze uğradığı ortaya çıktıkça bizim acımız tazelendi. Mahkemedeyse, katil zaten çok tutarsız konuştu. Herkes onun anneanneme tecavüz ettiğini, öldürdüğünü anladı. Kabul etmiyor ama her şey ortada zaten. Hem DNA sonuçları, hem kendisinin, ailesinin tutarsız ifadeleri cinayeti kimin işlediğini belli ediyor.

Davayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Bolu Temsilcisi Seda Bayraktar, dava süreceini Yarın Haber'e değerlendirdi. Kadınların yaşam hakkı ve özgürlükleri için mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Bayraktar, sözlerine şu şekilde devam etti:

Kocalarımız, babalarımızı, abilerimiz, sevgililerimiz ve hiç tanımadığımız erkekler tarafından her gün öldürülüyoruz. Bu zihniyet, biz 80 yaşında evimizde yalnız yaşarken de 20'li yaşlarımızda okulun yolunu tutarken de kundaktaki 2 aylık bebekken de kirli ellerini üzerimizden çekmiyor.

Hatice U. köy evinde yalnız yaşayan 80'li yaşlarında yaşlı bir kadın. Ve bu zihniyet evinde tecavüz edip öldürdü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak birinci duruşmasında olduğu gibi diğer duruşmalarında da ailesiyle birlikte onun haklarını savunacağız. Bir daha asla hiçbir kadının öldürülmemesi, cinsel istismara uğramaması için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. Dünyanın tüm kadınları için dünyadaki tüm kadınlarla birlikte haklarımızı almak için mücadeleye devam edeceğiz. Kadınlar asla yalnız yürümeyecek.