İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde 2 Haziran gecesi Birgül Çoban boşanmak istediği eşi Ali Çeçen tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürülmüştü. Kadınlar Birgül Çoban için 'boşanmak hayatımıza mal olmamalı' diyerek adalet mücadelesine başladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün (5 Haziran) Beyoğlu'nda Birgül Çoban'ın öldürüldüğü yerde eylem gerçekleştirdi. Eyleme Birgül Çoban'ın ailesi, CHP Beyoğlu Kadın Kolları ile Halkevci Kadınlar katıldı.

Gerçekleştirilen eylemde Birgül Çoban'ın öldürüldüğü yere karanfiller bırakıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Fidan Ataselim " Erkekler gibi kadınlarında yaşamaya hakkı vardır. Birgül'ün daha önce boşanma dilekçesi verdiğini ve dilekçeyi kocasının tehditlerinden sonra geri çektiğini biliyoruz. Bu ülkede kadınların boşanmak istemesi hayatlarına mal olamaz. Bizlr platform olarak elimizden geleni yapıyoruz. Peki biz kadınların göreviyse bu boşanmak isteyen kadınların arkasında durmak devletin hiç görevi değil mi bu? Kadınlar yaşamak istiyor, mutlu değilse şiddet görüyorsa boşanmak istiyor. Bizler buradan Birgül kardeşimizin öldürüldüğü yerden açıklıyoruz. Kadınlar asla yalnız yürümeyecek." diye konuştu. 

Birgül Çoban’ın kuzeni Gülseren Çoban da eylemde konuştu. Çoban, “Birgül, 3-4 sefer hastanelik oldu. Kocasının ne ile tehdit ettiğini bilmediğimiz için sorduk ama söyletemedik. 3 sefer boşanma dilekçesi verdi. Üçünde de geri aldı. Biz ‘Niye dilekçeyi geri çektin?’ diye sorduğumuzda bize ‘Çocuklarımla tehdit ediyor’ dedi. Son sözü bu oldu. Dilekçesini geri aldı ve öldürüldü. Artık adalet istiyoruz, adalet nerede? Gece 1’de Birgül öldürüldü. Polis ertesi gün öğlen geldi. Nerede burada adalet?” dedi.