Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun sitesinden yayınlanan raporda Temmuz ayında erkekler tarafından 28 kadının öldürüldüğü, 27 çocuğun istismara uğradığı, 23 kadına cinsel şiddet uygulandığı ve 8 kadının ise yaşam tarzına saldırıldığı açıklandı.

Platform tarafında yayınlanan raporda yer alan başlıklar şöyle: 

Kadınlar yaşam tarzından dolayı saldırıya uğruyor, halk sahip çıkıyor

Kadınların yaşam tarzına yönelik saldırıların artması ülke genelinde büyük tepki topladı. Devlet bu duruma sessiz kalırken, kadınlar “artık yeter” dedi, İstanbul’da binlerce kadın “kıyafetime karışma” diye yürüyüş gerçekleştirdi.

Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesi laikliğe aykırıdır

Meclis’e sunulan Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı ile Resmi nikâhın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılmaya çalışılması, çocuk yaşta evliliklerin artmasına, çocukların yaşarken hayatlarının ellerinden alınmasına neden olacaktır. Türkiye’de çocuk istismarlarının büyük çoğunluğunun dini nikâh kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. Nitekim öyle de oldu. Temmuz ayında Kahramanmaraş’ta 4 ay önce dini nikahla evlenen 16 yaşındaki T.E.  tabanca ile dini nikahlı kocasına ateş ederek öldürdü.  Müftüleri içinde barındıran Diyanet İşleri din ve devlet işlerini ayrı ele almak üzere, ayrıca oluşturulmuş bir yapıdır. Bu yüzden müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi ile devlet işlerine karışır hale laiklik ilkesinin göz göre göre ihlal edilmesidir. 

Şüpheli ölümler artıyor


Kadın cinayetlerindeki vahşet artıyor. Her ay gittikçe artan şüpheli ölümlerle karşılaşıyoruz, bu ay öldürülen kadınların %46’sı şüpheli ölüm.

Raporun tamamını okumak için tıklayınız.