Kadınların kıyfetlerine ve yaşam tarzlarına yönelik saldırılara karşı eylemler sürerken İstanbullu kadınlar tekrar bir araya geldi. 'Kıyafetime karışma' diyen kadınlar bugün (6 Ağustos'ta) saat 15.00 ve 22.00 arasında piknik, forum ve şarkılarla Maçka'da buluştu.

Geçtiğimiz hafta birçok ilde 'Kıyafetime karışma' yürüyüşleri düzenlendi. Kıyafeti bahanesiyle özel güvenlik görevlisi tarafından Maçka Parkı'ndan kovulmak istenen Çağla Köse için eylem yapan kadınlar bugün yine aynı parkta buluştu.

Kadınların buluşması danslarla, şarkılarla sürüyor: Sen kendine gel, haddini bil

Forum:

Laikliğe karşı yapılan her girişim bir kadın sorununu ortaya getirecektir

Kadınlar yapılan forumda düşüncelerini dile getirmeye başladılar. Forumda düşüncelerini dile getiren bir kadın, "Ben bu çalışmaların hayır bloğundaki siyasi parti farkı gözetmeksizin bütün kitlelerle devam ettirilmesinin çok faydalı olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Bir diğer katılımcı "Her gün şiddet mağduru mülteci kadınlarla birlikteyim. Kadın dayanışmasını cok önemsiyorum. Siyasi görüşü ayrı olsa bile oturdukları zaman bir çok ortak noktaları var. Laikliğe karşı yapılan her girişim bir kadın sorununu ortaya getirecektir. Pes etmeden yılmadan mücadeleye devam edelim." sözlerini sarf etti. 

Ardından söz alan konuşmacılar sırasıyla şöyle konuştular: "Bu tür eylemlerle referandum öncesinde tanıştım. Referandum çalışması yaparken Sarıyer'de bir hoca 'Keşke buranın insanina göre giyinseydiniz' dedi. Bu memleketin evladı olarak sokak sokak gezelim ve her yerde anlatalim. Bizi tanimiyorlar, başörtülü olanlara da kendimize anlatalım. Ve son olarak biz insanız herkes gibi biz de eşit olmayı istiyoruz."

"Müftülerin nikah kıyması durduk yere nereden çıktı şimdi. Nikah memurları zaten kıyıyordu. Durup dururken icat çıkarmak işte tam da budur."

"Kadınlar olarak dayanışmak çok önemli. Üst katta, otobüste, her yerde kadınlar olarak dayanışmalıyız. Mesela Atakent'te bir meclis kurduk. Kadınlar birlikte daha güçlüler."

"Geçen hafta çok büyük bir yürüyüş gerçekleştirdik. Kadınların mücadeleyi sürdürmesi gerekiyor. Kadınlar neden saldırıya uğruyor? Çünkü siyasi söylemler şort giyiyor mırıldanamazsınız diyor. Olaylar büyüdü buraya kadar geldik Özne olarak devam etmemiz gerekiyor. Somut bir örnek vermek gerekiyor buluşmaları sürdürelim. Bir meclis yapısı oluşturalım."

"Kıyafetime karışma hashtag'ine baktığımız ülkeyi karıştırma istiyorsunuz diyenler var. Kıyafetime karışma üst başlığının net bir söylemi olmalı. Hrkesi kapsayacak durumda olmalıyız. Çarşaflı olan da buraya girmeyi düşünebilmeli."

İstanbul Kadın Meclisi ve Koordinasyonu kurulacak

Bu noktada İstanbul Kadın Meclisi kurulması önerildi ve kabul edildi.

"Sadece eylem yapmak yetmeyecektir bizlere. O açıdan meclis kararının çok önemli olduğunun düşünüyorum. Bunun sürdürmek adına mekanizmaların kurulması olumludur."

"Gericilikle baş edemezsiniz. Bir şey isterlerler yaparsınız, bir daha isterler, bir daha isterler. Konu şortla gezmek değil, başörtülü gezseniz de sizden başka bir şey isteyeceklerdir. O yüzden biz kendi bedenimizin özgür olduğunu göstermeliyiz."

"Müftülük yasasının geri çekilmesi için mücadele etmeliyiz. Laikliği geri kazanmalıyız."

Fidan Ataselim: "Önemli bir süreci sürüklediğimizi düşünüyorum. Ayşegül Terzi, Canan Kaymakçı vs. saldırılar çok olmaya başladı, toplum bunu kabul etmedi. Bunun tutunmalıyız. Biz yalan ynalış bir şey demiyoruz, kadınlar saldırıya uğruyor. Bunun kalıcı olmasını sağlamalıyız. Karar alıp uygulayabiliriz, şimdi daha güçlü olarak devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

 

Bugün güleceğiz, eğleneceğiz, konuşup tartışarak sorunlarımıza çözümler getireceğiz

"Hayatıma karışma" diyerek şarkılar ve sloganlar eşliğinde eylem devam ediyor.

 Kağıtlara dileklerini yazarak ağaçlara asan kadınlar forum düzenleyerek 'müftülük, kıyafet, şiddet' konularını konuşacaklar.

 "Kıyafetime Karışma" eyleminin çağrıcısı Dilber Sünnetçioğlu da Maçka Parkı'nda kadınlara tekrar çağrı yaparak: "Bugün güleceğiz, eğleneceğiz, konuşup tartışarak sorunlarımıza çözümler getireceğiz" dedi. 

Her kesimden kadının bir araya geldiği buluşmada kadınlar açıklama yaparak "Ne giyeceğimize, nasıl nikah kıyacağımıza, kaç çocuk doğuracağımıza bizler karar veririz" diyor.

Haklarımıza kimsenin müdahale etmesine izin vermiyoruz

CHP Avcılar Kadın Kolları Başkanı Sevgi Can Çiçek bazı açıklamalarda bulundu. Çiçek: "Burada biz kadınların olmasının nedeni bize yapılan, özgürlüklerimize yapılan darbedir. Bizler, Cumuhriyet kadınları kazanımlarımızı kimseye vermeyeceğiz. Bu haklarımıza kimsenin müdahale etmesine izin vermiyoruz." şeklinde konuştu.

Kadınlar Müftülere nikah yekisi verilmesini üzerinde "Müftülük işine bak. Yeter artık, kadınlar konuşacak" yazan dövizlerle protesto etti.

Kadınlar Maçka Parkı'nda toplandı. "Hak, hukuk, adalet" sloganı atan kadınlar, tekrar Maçka Parkı'na çağrı yaptı.

Kadınlar dilek ağacına kendi yazdıkları taleplerini astılar: Adalet, özgürlük..

'Kıyafetime karışma' diyen kadınlar Maçka Parkı'nda toplanmaya başladı: Hak, hukuk, adalet