“Haddini bil”, “Müftülük işine bak, hayatımıza karışma”, “Yeter artık, kadınlar konuşacak” pankartları açan kadınlar, “Hak, hukuk, adalet”, Şortumu da giyerim, başörtümü de takarım” sloganlarıyla taleplerini dile getirdiler. Ardından bir ağacı, dilek ağacına çeviren kadınlar, temennilerini yazdıkları kağıtları, bu ağaca astılar.

Forumda sorunları konuşmak tartışmak için toplanan kadınlar İstanbul Kadın Meclisi kurmaya karar verdi.

Kadınlar yayınladıkları bildiride, “Kadınların kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğraması karşısında kadınlar olarak dayanışmayı güçlendirip birlikta mücadeleyi sürdüreceğiz.” İfadelerini kullandı.

İstanbul Kadın Meclisi’nin yayınladığı bildiri şu şekilde:

İSTANBUL KADIN MECLİSİ KURULUYOR!

“Kıyafetime Karışma” diyerek ülke gündemine oturan ve Kadıköy’de binlerce kişiyle yürüyen kadınlar, 6 Ağustos Pazar günü Maçka’da buluştuk.

Birlikte yürüdüğümüz gibi, birlikte gülelim ve geleceğimize de birlikte karar verelim diyerek yaptığımız buluşmada yaklaşık 200’ü aşkın kadının katılımı ile forum gerçekleştirdik. 
Forumda aldığımız kararları basınla ve kamuoyuyla paylaşıyoruz:

Hiçbir kadının kıyafetine karışılmasına izin vermeyeceğiz.
Kadınların kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğraması karşısında, kadınlar olarak dayanışmayı güçlendirip birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz.

Müftülere nikah yetkisi verilemez
Tüm kadınlar ve çocuklar için bir tehdit olarak önümüze getirilen din görevlisi olan müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi; çocuk yaşta zorla evlendirmenin önünü açacak olmasının yanı sıra bu uygulamadan güç alarak birçok resmi işlemin din görevlilerinin kanaatleri ve dini referanslarla yapılacağı gibi hayati tehlikelerle birlikte laikliğin temelini sarsacak bir uygulamadır. Bu yüzden biz kadınlar müftülük yasası ile ilgili tüm süreçlerde birlikte güçlü bir karşı koyuş ortaya koyacak ve yasayı geçirtmeyeceğiz.

İstanbul Kadın Meclisi kuruldu. Artık daha güçlüyüz.
Kadınların bir mücadele adresine ihtiyaçları var. Bugün müftülük ve kıyafet, yarın kim bilir hangi tehditle karşımıza çıkacaklar. Kadınlar olarak kendi hayatımıza dair kararları biz almazsak, her seferinde onlar bizim yerimize konuşma hakkını kendilerinde bulacaklar.

İşte bu yüzden bir araya gelebileceğimiz, birlikte konuşup birlikte kararlar alabileceğimiz İstanbul Kadın Meclisi’ni kurma kararı aldık.

Meclisimiz tüm kadınların eşit söz hakkı ile kendini var edebileceği, kadınların tüm sorunlarına karşı birlikte çözüm yolları arayacağı şekilde yürüyecek. Ayda bir düzenli toplantılar gerçekleştireceğiz.

Meclis kararlarının uygulanması ve eşit bir görev dağılımı için forumda katılıma açık bir Meclis Koordinasyonu da oluşturduk. Tüm kadınları hem meclise hem de koordinasyona katılmaya davet ediyoruz. Artık yolumuza İstanbul Kadın Meclisi olarak devam ediyoruz.

Bundan böyle meclisimiz kadınlara karşı atılan her adımın karşısında olacak.
Forumda kadınların hayatını etkileyen ve mücadele hattımızda işlenmesi için önerilen bir çok konu ele alındı. Eğitim sisteminde gericileşmenin en çok kadınları ve çocukları etkilemesinden, kadına yönelik şiddeti ve artan baskıyı nasıl önleyeceğimize kadar tartıştığımız her konu başlığında birlikte adımlar atacağız. Tüm kadınları bu vesileyle bir kere daha mücadeleye davet ediyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.

Kıyafetime Karışma!