İstanbul Pendik’te bir minibüste, Ramazan’da şort giydiği bahanesiyle Asena Melisa Sağlam’a saldıran Ercan Kızılateş’in yargılandığı dava Anadolu Adliyesi 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Ercan Kızılateş ve avukatı katıldı. Saldırıya uğrayan Asena Melisa Sağlam ve avukatları da duruşmada hazır bulundu. 

(Fotoğraf: DHA)

Duruşma Sağlam'a saldıran Kızılateş'in ifadesiyle başladı.

Müştekinin giyiminin tahrik etmesi sonucu bir anda böyle bir eylemi yaptığını söyleyen sanık Ercan Kızılateş, "Yapmaman gereken bir şeydi, çok özür diliyorum" dedi. Saldırıya uğrayan ve müşteki olarak dinlenen Asena Melisa Sağlam, sanığın özrünü kabul etmeyerek, "Ondan şikayetçiyim" dedi. 

"Tahrik oldum, hafifçe tokat attım"


Kızılateş, Sağlam'a "Ramazan ayında böyle giyilmez." dediğini bunun ardından Sağlam'ın telefonda konuştuğu kişiye olayı anlatırken "salak, gerizekalı" gibi ifadeler kullandığı için tahrik olduğunu ifade etti. Kızılateş, olayı "Tahrik oldum, hafifçe tokat attım" diyerek savunurken Sağlam'ın kendisine saldırdığını aktardı.

"Kadın düşmanı gibi gösterildim"

Öte yandan Kızılateş itibarının zedenlendiğin söyleyerek "Sosyal medyada cani gibi, kadın düşmanı gibi gösterildim." dedi. 

Sorgusu yapılan tutuklu sanık Ercan Kızılateş, o gün evine gitmek üzere minibüse bindiğini belirterek kendisini şöyle savundu:

"Olay tarihinde eve gitmek üzere minibüse bindim. Arka koltuğa oturdum. Belli bir süre sonra müşteki bindi. Bir iki dakika ayakta bekledi, ardından öndeki koltuğa oturdu. Ben giymiş olduğu kıyafet dolayısı ile kendisine Ramazan ayında bu şekilde giyinmenin yakışık almadığını söyledim. O da beni tersler şekilde 'bakma o zaman, nefis denen bir şey var' dedi. 'Evet haklısınız, nefis denen bir şey var, sizin bu şekilde giyinmeniz insanları tahrik ediyor' dedim. Tartışmayı sonlandırdım.

Daha sona kendisi kulağında kulaklıkla konuşuyordu. Konuşmasında geri zekalı, aptal kelimesini duyunca aramızdaki tartışmadan dolayı bana söylendiğini düşünerek o kızgınlıkla kalkıp tokat attım, saçını çekmeye çalıştım. O sırada kendisi küfür etti bana. Bundan pişmanlık duydum tabi. Bir anlık bir şey oldu"

"Yapmaman gereken bir şeydi, çok özür dilerim"

Müştekinin saçını okşadığı suçlamasını kabul etmeyen Kızılateş, "Pişmanım. Bir anlık bir şeydi. Yapmaman gereken bir şeydi, çok özür dilerim" dedi.

Kızılateş'in ifadesinin ardından Sağlam'ın ifadesine geçildi.

Hakim Abdulvahab Duran, sanık Kızılateş'in sorgusunun ardından Asena Melisa Sağlam'a söz verirken, "Evet Melisa, öncelikle geçmiş olsun, şimdi seni dinliyoruz" dedi.

"Özrünü kabul etmiyorum"

Olay tarihinde bindiği minibüsün kalabalık olduğunu söyleyen Asena Melisa Sağlam saldırıya uğradığı anları şöyle anlattı:

"Minibüse bindim, bir süre ayakta bekledim. Daha sonra bir yolcunun inmesiyle sağ çapraz koltuğa oturdum. Ben oturduktan sonra, 'ramazanda bu şekilde giyilir mi, bu şekilde giyinmeye utanmıyor musun. burada aile var. Bu şekilde giyinirsen taksiye bin' dedi. Ben de 'bakma o zaman' dedim. Kendisi, 'bu şekilde giyinirsen bakarım' dedi. Kendisine 'nefis denen bir şey var, Allah nefis vermiş, bakma' dedim. Ben tartışmayı uzatmamak için kulaklığı taktım, müzik dinlemeye başladım.

Bir müddet sonra sol tarafımdan sanık bana vurdu. Başımı cama vurdum. O anda benim kulağımda kulaklık olduğu için sanığın ne dediğini duymadım. Ben kendimi savunmaya çalışırken beni koltuklara doğru savurdu. Olayın korkusuyla arkasından bağırıp ağlamaya başladım. Savcılık ifadesine kadar sanığın saçıma dokunarak sarkıntılık yaptığını hissetmedim, sonra kamerada gördüm. Şikayetçiyim. davaya katılmak istiyorum. Bu olaydan sonra toplu taşıma araçlarına binemiyorum. Tek başıma sokakta duramıyorum. Olayın bende yaratmış olduğu korku ve tedirginlik nedeni ile bu problemi yaşıyorum. Ben sanığın özrünü kabul etmiyorum."

Sağlam'ın avukatı Nuriye Alsancak ise Kızılateş'in savunmasını kabul etmediklerini söyleyerek sanığın tutukluluğunun devamını talep etti.

Minibüs şoförü ve Melisa Sağlam'ın annesi tanık olarak dinlendi

Tanık olarak dinlenen minibüs şoförü Emre Güney, sanık ile müşteki arasında geçen konuşmayı duymadığını, ikisi arasında ne olup bittiğini görmediğini, olaydan sonra öğrendiğini söyledi.

Tanık olarak dinlenen Melisa Sağlam'ın annesi Zeynep Sağlam, kızının bu olaydan çok etkilendiğini belirterek, "Melisa çok etkilendi. Evde yalnız bırakamıyorum. toplu taşıma araçlarına binemiyor. nereye giderse taksiyle gidiyor. Hiç kimse böyle bir şey hak etmiyor. Hiç kimse benim çocuğumun özgürlüğünü bu şekilde kısıtlayamaz" dedi. 

Dava 12 Eylül'e ertelendi


Mahkeme, Kızılateş'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 12 Eylül'e erteledi.

"İnşallah ikinci duruşmada caydırıcı ceza verilir"

Duruşmadan sonra adliyenin önünde basın açıklaması yapıldı.

(Fotoğraf: DHA)

Açıklamada konuşan Asena Melisa Sağlam, ilk duruşmanı kendisi adına güzel geçtiğini belirterek, "İlk duruşma benim adıma güzel geçti, çünkü tutuklama kararı devam ediyor. Bu korkuyu, içimdeki kötü etkileri biraz olsun dindirdi. Bu yüzden mutluyum. Bunu sağlayan avukatlarıma, destek veren aileme ve şu anlık adalete teşekkür ediyorum. Umarım bu şekilde mağdur olan insanların davası benim gibi sonuçlanır. İnşallah ikinci duruşmada caydırıcı ceza verilir. Sanığın özrünü kesinlikle kabul etmiyorum. Tutuklu kalması biraz olsun gerginliğimi alıyor" diye konuştu.

(Fotoğraf: sendika.org)