Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun sitesinden yayınlanan raporda Ağustos ayında erkekler tarafından 27 kadının öldürüldüğü, 26 çocuğun istismara uğradığı, 35 kadına cinsel şiddet uygulandığı ve 4 kadının ise yaşam tarzına saldırıldığı açıklandı. 

Platform tarafında yayınlanan raporda yer alan başlıklar şöyle: 

Kadınlar işkencelere maruz kalıyor, yaşam mücadelesi veriyor, intihara sürükleniyor
 
Ankara’da dini nikahla evli olduğu eşinden 17 yıl boyunca şiddet gören Gülfidan Sepil, evlendiği günden beri sürekli şiddet gördüğünü, eşinin başına silah dayayarak istemediği şeyleri söylemesini ve yapmasını istediğini belirtti. Gördüğü işkence sebebiyle el ve ayaklarındaki 11 parmağın doktorlar tarafından kesildiğini belirten Sepil, hastanede tedavi görürken gelen polislere kocasından gördüğü işkenceyi anlattığını ancak kocasının bu sırada kaçmayı başardığını söyledi. Yine Ankara'da, eşi tarafından üzerine benzin dökülerek, yakılan Iraklı 3 çocuk annesi İ.M., Numune Hastanesi'nde tedaviye alındı.
 
4 kadın kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğradı, polis saldırganları korudu
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Türkiye'de kimse hakkında giydiği şorttan dolayı adli soruşturma yapılmıyor" şeklinde açıklamalarda bulunurken bu ay 4 kadın kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğradı. Şort giyene değil ona saldırana soruşturma açılır.
 
İstanbul Eminönü'nde Ç.S isimli genç kadın, bindiği taksi dolmuş şoförü tarafından “Arap kafile binecek” denilerek araçtan indirilmek istendi. Araçtan inmek istemeyen Ç.S taksi şoförü tarafından kıyafeti bahane edilerek, şort giydiği için hem sözlü tacize uğradı hem de darp edildi. Bunun üzerine polisi arayan Ç.S. polisin olay yerine 56 dakika sonra geldiğini ve polis gelene kadar şoförün kaçtığını belirtti. Şikayetçi olmak için karakola gittiğinde karakolda nöbetçi olarak bulunan komiser ifade almak istemedi.
 
9 Ağustos’ta Esenyurt'taki evinden çıkarak ablasının evine giden P. Ö. yolda tacize uğradı. P.Ö’.nün tacize tepki göstermesi üzerine saldırgan bu sefer de “Kıyafetine bak!” diyerek kadını dövmeye başladı. Saldırgan Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 
 
Faili belli olmayan cinayetler artıyor
 
Kadınların %22’si boşanmak istediği için, kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürüldü. Kendi hayatlarına dair karar vermek isteyen bu kadınlar en yakınları tarafından işkence edilerek öldürülmeye devam ediyor.  Öldürülen kadınların %26’sı ateşli silahla %30’u kesici aletle öldürüldü. Kocaeli’de 55 yaşındaki Nazım Öziş 2 ay önce evinden ayrılarak kızının yanına yerleşen eşi 51 yaşındaki Gülsime Öziş'i eve dönmediği için tabancayla öldürdü. Kadınların %37’si en yakınları(koca, erkek arkadaş, akraba) tarafından öldürüldü. 
 
Raporun tamamını okumak için tıklayınız.