Yaklaşık 1,5 yıl önce Gaziosmanpaşa'da kendisine boşanma davası açan Handan Aşkın'ı ve abisi Sedat Sevin'i kurşunlayarak Handan Aşkın'ın felç kalmasına neden olan Emre Aşkın'ın yargılandığı davanın ikinci celsesi bugün İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Aşkın'ın felç kalmasına sebep olan Emre Aşkın, "Mağdurum" diyerek tahliyesini talep ederken mahkeme heyeti talebi reddetti. 

Eşyalarını almak için eve gitmişlerdi

DHA'da yer alan habere göre savcılığın hazırladığı iddianameye göre, Emre Aşkın'dan ayrı yaşayan Handan Aşkın bazı eşyalarını almak için abisi Sevin ile birlikte eşinin kaldığı eve gitti. Sevin ve Handan Aşkın'ın, Emre Aşkın'ın konuşma taleplerini kabul etmemesi üzerine Emre Aşkın "Size bunu hesabını tek tek soracağım" diyerek müştekileri tehdit etti. Emre Aşkın'ın yanında bulunan ruhsatsız silahla önce Sevin'e ateş ettiği daha sonra da Handan Aşkın'a ateş ettiği belirtildi.

Duruşma ertelendi


Davada Emre Aşkın "Böyle bir olay olduğundan üzgünüm. Mağdurum, tahliyemi talep ederim" dedi. Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu'na yazı yazarak müştekilerin yaralanmasının öldürücü mahiyette olup olmadığı konusunda rapor düzenlenmesi istendi. Heyet, sanık hakkında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ayakta tedavi ünitesinde dosyası bulunduğunu, sanığın yeniden hastaneye sevk edilerek suçun anlam ve sonuçlarını algılayıp algılamadığı konusunda heyet raporu aldırılmasını da karara bağladı. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

"Umarım en ağır cezayı alır"

Mahkemeye tekerlekli sandalyeyle gelen Handan Aşkın, duruşma sonrası İstanbul Adalet Sarayı önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleriyle birlikte basın açıklaması düzenledi. "Umarım en ağır cezayı alır" diyen Handan Aşkın,  yaşadığı olay nedeniyle sıkıntılar çektigini belirtti.

Açıklama sırasında Emre Aşkın'ın annesi, babası ve kardeşi, Handan Aşkın'a sözlü sataşmalarda bulundu. Arbede yaşanması üzerine çevredeki polisler tarafları ayırdı. Avukat Gül Erdoğmuş da davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.(Fotoğraf: DHA)